Loša Špilja uništila polufinale PDF Ispis
(15 ocjena, prosjek: 3.40 od 5)
Špilja Danče '94
Subota, 21 Srpnja 2012 01:52

Zaslužena pobjeda Solituda koji je tako u posljednjih 5 godina četvrti put ušao u finale i potvrdio status najbolje ekipe u ovom razdoblju. Špilja je u potpunosti zakazala i odigrala jako lošu utakmicu i praktički „uništila“ prvo polufinale. Teško da se može lošije odigrat u polufinalu.

Po drugi put u povijesti Špilja je doživjela debakl igre i rezultata na Dančama. Prošli put bilo je to protiv Čingrije u četvrtfinalu, čini mi se 2006. godine. Za sada se povijest ponavlja. Već spomenuti period 2001-03. završio je četvrtim mjestom, nakon što je prethodno u grupi te godine razmontirana Montovjerna (krajnji rezultat ne oslikava prikazano u terenu jer je Montovjerna na kraju smanjila na samo -1). I onda je doživljen debakl u polufinalu kada nas je sam Robi Bender pobijedio; postigao je 7 od 9 golova Cope. Na kraju je Brdar nogom obranio ključni peterac Miliću u raspucavanjima nakon utakmice. I na kraju je Montovjerna postala prvak. Vidjet ćemo u nedjelju je li budućnost zapisana, odnosno hoće li Monta slavit naslov, a Špilja tugovat u utakmici za broncu.

I danas je igra bila jednako tragično loša, samo što je protivnik bio osjetno bolji od tadašnje Cope pa je konačni rezultat 8:12. Što je još i dobro s obzirom na prikazano. Najgore poslije svakog poraza je kada ne možeš sam sebi kazat da si dao sve od sebe i da si izgubio jer je protivnik bio bolji. Solitudo je jasno bio bolji, i to osjetno, ali zahvaljujući katastrofalnim pogreškama Špiljara. Odnosno izostalo je ono da smo dali sve od sebe, jer ovo nije ono što Špilja zna i može. Uvijek ostaje žal kad igrom ne prisiliš protivnika da da sve od sebe da te pobjedi i danas je Solitudo laganicom došao do uvjerljive pobjede.

Odmah na startu je sve krenulo naopako i cijelu utakmicu smo čekali kad će prestati kardinalne pogreške, međutim nismo dočekali. Plivalo se za loptu, Primorac je došao prvi do lopte i odmah s centra šutirao. Pomislili smo oli je popizdio, ali kad smo pogledali za loptom koja je ulazila u gol imalo se što za vidjet. Zambata je bio u nekom svom filmu, tražio nekoga po dančarskim stijenama ili što, i uopće nije bio na golu. I kasnije tijekom utakmice Pipo je bio taj koji je najuspješnije kažnjavao brojne pogreške. Nakon manje od 2 minute igra bilo je 2:2, što je zadnji egal. Od prva 3 gola Solituda sva 3 su rezultat velikih pogreški. Prvo smo već opisali, drugi je zabijen nakon što je Periš propustio suditi isključenje jer je netko izbio loptu Bracu s ruke dok je htio izvesti faul (Periš: „Ako je tako bilo onda se ispričavam.“). Ali umjesto da Braco pliva za njim on ostaje protestirati i ide kontra. Treći gol, Marković udara Pera i više nego klasično odgurivanje za prekršaj u napadu, Periš opet ništa ne vidi i lagana realizacija. Pero se također buni umjesto da prvo pokrije, ili barem pokuša pokriti igrača, pa se kasnije po potrebi buni.

Dakle, odmah u startu dogodile su se stvari koje smo u pripremi utakmice isticali i to je definitivno usmjerilo utakmicu u korist Solituda. Solitudo godinama igra na taj način, većina igrača stalno ulazi u klinč i konstantno igra na granici kontrafaula, vrlo često i preko nje. Kada sudi samo jedan sudac (još s broda ko danas) onda to vrlo često prođe. A sve i da od 5 puta 2 puta prođe to su gotovo sigurno 2 gola. Druga stvar su kontre, kojih je danas bilo u izobilju. Svaka nakon kardinalne pogreške, većinom nakon neuspješno uzetog faula na vanjskoj poziciji.

Prva četvrtina je završila 2:4, a na startu druge smanjili smo na 3:4. Zatim Solitudo odlazi na 3:6, kasnije i na 4:8, možda čak i 4:9. Ipak, golom Zambate s gola na gol na kraju treće četvrtine dolazimo na 6:9. Dobili smo još jednu priliku za posljednji juriš. Počinje posljednja četvrtina, Solitudo igra sa 8 igrača. Osvojili su loptu, odigrali cijeli napad, a mi smo se čudili kako to da im je jedan igrač slobodan iako igramo presing i svaki od Špiljara čuva svog igrača Smile. Promašili su udarac, a tada na sugestiju naše klupe Periš sudi četverac za Špilju jer protivnička ekipa igra sa 8 igrača. Dobili smo priliku da zakompliciramo utakmicu, dođemo na -2, ali Milić, koji je danas jedini odigrao kako zna i može, promašuje. Idući napad Pop pogađa prečku, a onda Solitudo zabija 3 gola u nizu nakon još nekoliko pogrešaka i sve je riješeno.

Solitudo je uzeo ponuđeno. Nisu se uopće trebali pretjerano potrošiti u ovom polufinalu. Dojam je da je konfuziji u igri Špilje pridonijela i velika brojnost igrača. Novopridošli igrači nisu se uklopili u dosadašnju igru, i od igre u kojoj je dominirala pamet, disciplina i strpljivost. Ali, opet, svoj obol greškama koje su usmjerile utakmicu dali su pripadnici „sedam veličanstvenih“.

S druge strane Solitudo je dominirao ne samo u ovom svima vidljivom, rezultatu i igri, nego i u nametanju stila igre koji im paše i koji su željeli. Igrali su u klinču, s puno udaraca, odgurivanja, a mi smo im rijetko vraćali, a više se bunili kod suca. Stalno smo u tom segmentu igre bili u defenzivi, kao da nismo bili spremni na to iako smo znali da oni tako igraju. Uopće im nije trebao pozicioni napad, jer su sve rješavali puno prije toga. Dominirali su Pipo i Marković koji je unatoč manjku kila najčešće izlazio iz klinčeva kao pobjednik. Jedino u čemu su pokazali slabost bila je igra na beku, ali to im i nije danas bilo toliko bitno.