(5 ocjena, prosjek: 4.80 od 5)
From the face of the place
Autor Provokator
Srijeda, 11 Ožujka 2009 12:45
Nakon što smo uspjeli budni dočekati kraj utakmice u Gružu bilo je vrijeme za transfer do Gospina polja na drugi dio subotnje dubrovačke sportske večeri. Došli smo dosta rano tako da smo mogli birati mjesto i izabrali ono najpraktičnije. U sredini dovoljno visoko da sve vidimo, a dovoljno nisko da nas na parketu čuju ako imamo kakvih pritužbi na suđenje ili nešto drugo. Kad sam bacio prvi pogled na ekipu Cedevite i vidio koga sve imaju u sastavu, mislio sam da Dubrovnik glatko gubi. Garnett, Kovačević, Kaštropil, Čolak, Novačić samo su neki od igrača Cedevite i bilo koji od njih da zaigra u Dubrovnik ne bi imao minutažu manju od 35 minuta. Uostalom Novačić je upravo iz Dubrovnika gdje je bio glavni igrač otišao u Cedevitu. No, ne igraju imena nego ljudi, a Dubrovnik je na domaćem terenu jako teško pobijedit, pa makar i ovakvom sastavu poput Cedevite. Uostalom Dubrovnik je prije ove utakmice imao 7-1 doma, a ovaj jedini poraz je došao u zadnjoj sekundi protiv Kvarnera. Ovo je ujedno i bio drugi dvoboj između trenera ekipe Kunce i Kalpića pošto je Kalpić prije 2 tjedna kao trener Šibenika izgubio u Dubrovniku, da bi već sutradan zamijenio Radulovića na klupi Cedevite koji je smijenjen upravo nakon poraza od Šibenika tjedan prije. Zanimljiva situacija u svakom slučaju, a još zanimljivije je da je Radulović smijenjen kad je njegova ekipa imala omjer 10-3 i i bila uvjerljivo prva ekipa u ligi. Da pogađam rekao bi da nekom od glavonja nije odgovarao on ili njegov odabir igrača, a možda kao Vlak nije igrao dovoljno atraktivno, ali to je već potpuno druga tema.
Što se tiče utakmice Dubrovnik je krenuo sa 5 najiskusnijih igrača na parketu: Prejean, Ščepanović,Karač, Lučić i Vranješ dok je Cedevita počela sa Kovačevićem, Garnettom, Novačićem, Čolakom i Kaštropilom. Od 1.minute Prejeana je po cijelom terenu pratio agresivni Kovačević i nije mu dopustio da nijednu loptu samo i primi lagano. No iako je ispočetka uspijevao ostali igrači Dubrovnika su preuzeli stvari u svoje ruke i uglavnom šutevima izvan linije 6,25 trpaju koš Cedevite tako da je vrlo brzo Dubrovnik došao do prve osjetnije prednosti, a prva četvrtina završava rezultatom 24:17. U drugoj četvrtin nastavljaju istim tempom i nakon Škifićeve trice Dubrovnik ima i najveću prednost na utakmici – 40:23. U tom razdoblju posebno se istakao Karač koji je sa 5 trica iz 5 pokušaja predvodio Kuncinu ekipu. Do kraja četvrtine Cedevita uspijeva malo smanjit, ali Prejean zakucavanjem iz kontre u zadnjoj sekundi postavlja konačni rezultat poluvremena 44:30. Treba reći da je u prvom poluvremenu mnogobrojni stručni stožer Cedevite stalno imao nešto prigovorit sucima ili zapisničkom stolu. Bilo je pomalo smiješno vidjet 4-5 trenera ili što su već kako se deru na suce koji ih sigurno nisu oštetili, dapače mislim da je Dubrovnik trebao biti nezadovoljniji suđenjem od njih. Naravno i među igračima je bilo nezadovoljnih među kojima je prednjačio visoki, jaki (šteta što to ne zna iskoristiti, ali da zna onda ga ne bi tjerali iz svih klubova u kojim je igraoWink ) i bahati Kaštropil koji je stalno imao nešto za reći.
Drugo poluvrijeme je počela bolje Cedevita koja se primiče na samo -6 nakon nekoliko minuta igre, ali Dubrovnik brzo odgovara tako da se razlika cijelo vrijeme motalo oko +10 za Dubrovnik. Ovdje moramo naglasiti jedan genijalni potez dugogodišnjeg trenera Dubrovnika Kunce koji se nije obazirao na četvrti prekršaj Vranješa 7 minuta prije kraja četvrtine već ga je svjestan njegovog iskustva ostavio u igri da bi sačuvao prednost do kraja. Činjenicu da je Vranješ u tih 7 minuta u obrani doslovno statirao da ne bi dobio petu i da su preko njega najviše Parezanović, ali i ostali Cedevitini igrači zabili preko 10 koševa, je zanemario. Naravno bar polovica gledatalja, manjih ili većih stručnjaka, ga je pokušalo upozoriti na tu činjenicu, ali on se nije obazirao već ga je izvadio 30 sekundi prije kraja četvrtine.
Zadnja četvrtina je počela još jednim odličnim potezom inspiriranog Kunce, naime na početku zadnje četvrtine utakmice sezone u igru je ubacio Igora Kralja mladića s apsolutno nikakvim iskustvom u ovakvim situacijama koji je zadnje 3 utakmice igrao točno 0 (nula) minuta. I iako mu se ne može zamjerit borbenost i htijenje, u napadu je bio potpuno izgubljen što se vidjelo iz Gruža, naravno Kunci to nije bilo očito pa ga je držao na parketu gotovo pet minuta. Cedevita se za to vrijeme počela polako približavati i dvije i po minute prije kraja dolazi na 72:68. Tada je i počeo obračun između Prejeana koji je nosio Dubrovnik drugo poluvrijeme i naravno uzeo na sebe odgovornost u ključnim trenucima i Tomeljaka (unatoč Kaštropilu čovjeka koji je zasluženo ponio naslov «ljigavac utakmice»). Nakon jednog prekršaja Tomeljaka došlo je do koškanja između njih dvoje i dok je Prejean stajao na liniji slobodnih bacanja Tomeljak mu je uporno nešto dobacivao, čak je mrtav hladan došao do njega dok je stajao na liniji bacanja i nastavio provocirat. Suci su se pravili da se ništa ne događa ?! Prejean je promašio prvo i zabio drugo, ali je Tomeljak na drugoj strani uzvratio istom mjerom i pogodio samo jedno slobodno. U iducem napadu sukob se nastavlja, ali Dubrovnik uspijeva povest 75:69 da bi napad Cedevite prekinuo prekršaj u napadu Tomeljaka koji je odgurnuo Prejeana. Dolazim do zaključka da je Tomeljak pokušavao isprovocirati Prejeana i na kraju ispao prilično glup, pošto je ovaj sve njegove provokacije otrpio s smiješkom na licu, usput zapalio tribine i na kraju isprovocirao njega Smile Bilo kako bilo u idućem napadu Prejeana asistira Vranješu pod košem koji je fauliran i mirno stavlja dva bacanja čime je utakmica riješena. Konačni rezultat 81:72, najefikasniji kod Dubrovnika Prejean sa 25 i Karač sa 16, dok je Cedevitine strijelce predvodio Parezanović sa 15 koševa.
U ostalim utakmicama bitnima za borbu za ulazak u Ligu za prvaka Svjetlost je uvjerljivo dobila Trogir i tako ga izbacila iz svih kombinacija, dok je Borik dobio Šibenik i ostao u igri. Zadnje kolo Dubrovnik gostuje u Trogiru, Borik u Sinju kod Alkara, a Svjetlost u Zaboku. Borik je u najlošijoj situaciji jer mora čekati poraz Dubrovnika ili Svjetlosti da bi eventualnom pobjedom prošao dalje. Ukoliko svi pobjede ili svi izgube oni otpadaju. Nadam se da će Dubrovnik uspjeti ponoviti dobru igru protiv Cedevite i protiv Trogira (ili bar da neće biti toliki baksuzi,pa da oni jedini od ove trojke izgube Smile ), te da će osigurati Ligu za prvaka jer bi bila prava šteta da nakon odličnog drugog dijela sezone istu završe u Ligi za ostanak.