(5 ocjena, prosjek: 5.00 od 5)
From the face of the place
Autor Provokator
Petak, 22 Svibnja 2009 22:54
Najstariji navijač Beštija, Tonći PraciJoš pod dojmom prve utakmice i Jugovog poraza krenula je i druga polufinalna utakmica između Primorca i Mladosti. Na tribinama 300 Beštija koji su bez iznimke svi (od 7-77 godina) još prije početka utakmice počeli zdušno bodriti svoje ljubimce. Isto tako brojni, ali nešto mlađi i tiši bili su navijači Mladosti.
 Kao i prva polufinalna utakmica i ova je počela čvrsto i nervozno s obje strane. Prvi pogodak je pao tek nakon 5:30 minuta igre iz jedne polukontre Primorca kad je sa pozicije beka Petrović doveo Kotorane u vodstvo. Do tog pogotka obje ekipe su propustile par igrača više, pogodile par stativa, a Gergely Kiss je uspio zaraditi i dva isključenja. Nakon prvog pogotka došlo je do dosta izmjena u obje ekipe, a odmah nas je na sebe upozorio Paškvalin koji nakon 15-ak sekundi u igri radi kontrafaul, a već u idućem napadu Mladosti gubi loptu u vrlo izglednoj situaciji pred golom Primorca. Do kraja četvrtine uspijeva izgubiti još jednu loptu i napraviti isključenje. U nastavku iste akcije Darko Brguljan ostaje sam ispred gola i zabija za 2:0. Moram naglasiti da je, iako zasluženo isključenje Paškvalina bilo nepotrebno i ustvari pogrešno jer je Darko Brguljan imao čistu kontru, a zbog isključenja su igrači morali s centra vraćati loptu golmanu. Čisto nepoštivanje prednosti i greška koja se ovakvim sucima ne bi smjela događati. Na njihovu sreću Brguljan je toliko pobjegao igračima Mladosti da ih ni to vraćanje nije spasilo. 2:0 je bio i konačni rezultat prve četvrtine u kojoj Mladost nije uspjela iskoristiti niti jednog od četiri igrrača više.
Druga četvrtina počinje pogotkom Burića u prvom napadu. Fino je prevario blok i poslao loptu u donji desni kut Radićevog gola. Zatim slijedi period od dvije minute u kojem obje ekipe nisu ozbiljno ugrozile protivnicke vratare da bi nakon toga Primorac dobio igrača više (druga osobna Hinića) kojeg iskusni Milić realizira fino pogodivši donji lijevi kut Pavićevog gola za 3:1. Već idući napad Mladost dobija igrača više, ali Antonijević isforsirano puca s lijevog krila što Radić s lakoćom brani. Onda opet slijedi period u kojem dominiraju obrane i pogotka nema pune četiri minute. Post prekida Damir Burić koji je iz jedne polukontre s lijevog vanjskog pogodio plisku dijagonalu gola Kotorana. Do kraja četvrtine Lončareva ekshibicija (u napadu baca loptu preko glave bez gledanja) završava njegovim isključenjem i čistom kontrom za Crepulju koju na sreću za Mladost Pavić odlično brani. Do kraja Mladost je potrošila još napad, a Primorac u zadnjem napadu dobija igrača više kojeg ipak ne realizira, tako da se na odmor odlazi sa 3:2 za Primorac.
Primorac treći dio utakmice počinje silovito i već nakon par minuta vodi 5:2, najprije Steinmetz s igračem više nakon lijepe akcije, a zatim i Crepulja iz kontre nakon greška Muslima u preuzimanju donose dotad najveću prednost za Primorac na utakmici. Ipak Mladost brzo odgovara i mladi Babić preuzima odgovornost, te smanjuje na 5:2. To je ujedno bio prvi realizirani igrač više za Mladost, i u tom trenutku imali su 1/7. Idući napad Primorac ne realizira, a Mladost ponovno dobija igrača više kojeg uz malo sreće u pogodak pretvara Antonijević. Ipak do potpunog preokreta nije došlo. Najprije Petrović s igračem više iz slične akcije kao i kod gola Steinmetza pogađa za 6:4, a onda Kiss iz odlično odigrane kontre vraća Primorac na +3. No to nije bilo sve, jer idući napad Primorca Crepulja realizira igrača više i odvodi Primorac na +4. Moram primjetiti da je Pavić kod ovog udarca morao bolje reagirati. Ipak do kraj četvrtine uvjerljivo najbolji igrač Mladosti danas (i tijekom cijele sezone) Hinić nakon lijepe akcije s igračem više pogađa za smanjenje vodstva Primorca na  5:8,a to je ujedno bio i rezultat na kraju treće četvrtine.
U četvrtu četvrtinu Primorac je krenuo s velikom, no ne nedostižnom prednošću i utakmica unatoč toj prednosti još ni izbliza nije bila gotova. Vrlo brzo su to i u bazenu pokazali igrači Mladosti koji najprije prekrasnim pogotkom Hercega izvani (Radić lijevo, lopta desno iliti tzv. bogen) smanjuju na 6:8,a zatim i Hinić kupi jedan otpadak nakon prečke Burića i vraća utakmicu u vode potpune neizvjesnosti. Nažalost već idući napad je proradila mađarska veza u Primorcu i Kiss lijepo pronalazi Steinmetza koji pogađa za 9:7. Nakon što obje ekipe nisu realizirale po jedan napad Muslim pametno uvodi Kissa koji ima dvije osobne na dva metra, te odlično iskorištava njegovu nešto manje agresivnu obranu i pogađa za 9:8. No opet se Mladost ne uspijeva obraniti i treće isključenje Burića koristi Pasković i s lijevog krila lijepo vara blok i zabija u bliži Pavićev kantun za 10:8. Mladost se opet odbija predati i Muslim dvije minute prije kraja para mrežu Radića u situaciji s igračem više i ponovno vraća Mladost u igru. Do kraja Primorac troši skoro cijeli svoj napad, ali odigrava i izvrsnu obranu te potpuno zatvara Hinića što je rezultiralo time da Herceg jeftino izgubi loptu i omogući Primorcu da riješi utakmicu. To se upravo i dogodilo, naime 30-ak sekundi prije kraja Kiss koristi nepažnju Antonijevića i s nekih 7-8 metara vara Pavića koji nije očekivao ovaj šut koji je bio sve samo ne neobranjiv. Kod gola su i on i Antonijević nešto prigovarali sucu, iako ja nisam primjetio ništa neobično, ali kad primiš ovako glup gol bilo koje objašnjenje nije dovoljno dobro. To je bilo to, pobjeda Primorca moram priznat sasvim zaslužena što su uostalom nakon utakmice korektno priznali i igrači, te trener Mladosti. Peviše grešaka su napravili «žapci» da bi svladali odličnu ekipu Primorca. U svakom slučaju umjesto svehrvatskog sutra ćemo gledat ništa manje zanimljivo nehrvatsko finale.

Što se tiče finala iako se na prvi pogled čini da je Pro Recco sigurni pobjednik, mislim da Primorac uz malo sreće, a na krilima svojih navijača, te sa borbenošću i timskom igrom koju su danas pokazali ima šanse iznenaditi. A te im šanse još više rastu ukoliko suci prilagode kriterij vaterpolu, a na hrvanju (kao što su Margeta i Kiszelly napravili). U svakom slučaju moje simpatije imaju.