(7 ocjena, prosjek: 3.29 od 5)
Glavni turnir
Autor administrator
Utorak, 12 Kolovoza 2014 23:11

Vaterpolski klasik, duel Dan?ara i Pilara, kako je sve i po?elo prije 90 godina. Dvadeseti nastup Špilje u Divljoj ligi i osmi ulazak u polufinale, peti uzastopni. Prethodnih 7 je samo u dva navrata završilo pobjedom koju smo nadopunili i slavljem u finalu. U polufinalima su nas dobijali Elita 2001., Copa 2003., Penatur 2010., Solitudo 2012. i Kamen mali 2013. Mi smo bili bolji 2002. od Elite i 2011. od Solituda. Sada nas ?eka Palace s kojima imamo cijeli niz utakmica, ali ve?inu u ?etvrtfinalima, ostale u grupnoj fazi.

Igrali smo protiv Penatura s kojima smo do danas imali omjer 0:4; svaki put su nas dobili 2 razlike. Prvi put negdje tamo 2000. 5:3, a zadnji put 2012. 9:7. Igralo se u Šuli?a i zbog svega toga Penatur je bio favorit. Osim toga, jedva smo se skupili. ?ura i Jem nismo mogli, Ba?i? i Elez su došli to?no kad je utakmica po?ela.

Penatur je poveo iz ?etverca kojeg je skrivio Elez. Iako smo u pripremi, par minuta razgovora neposredno prije po?etka, istaknuli tu kvalitetu Pilara – uostalom Solitudu su izborili i zabili ?ak 3 ?etverca, od ?eka su prva dva gola dali na taj na?in – ipak nekad se ništa ne može protiv kvalitetnog poteza protivnika.

Nije napad Špilje dobro funkcionirao u prvoj. Lopta s igra?em više nije išla po dogovoru, to?nije stative i krilo se nisu kretali kako smo to planirali. U obrani smo igrali zonu, a Pena je ve? nazna?io da ?e to biti njegovo popodne.

Druga ?etvrtina, poznata i kao „Tur?inovo razdoblje“, odigrana je u stilu mla?eg brata s Dana?a, ?ak 5:1 za Špilju. Ba?i? je prvi realizirao jedan udarac izvana, a onda je krenuo Pop. Posebno lijep je bio tre?i gol, u same rašlje. Markovi? je smanjio za Pilare – Elez je potpuno biciklom ugurao Kle?ka u dva metra (sudili se to kao prekršaj napada?a jer smeta golmanu?) tako da je zona bila preplitka i Markovi? sa samo 4-5 metara to kažnjava. A onda još dva gola Špilje. Prvo opet Pop, s igra?em više nakon time outa, koji opet nije dobro odigran, ali je ipak realiziran. I onda Elez iz svoje polovice sa istekom vremena za 5:2.

Špilja je dominirala ulascima drugog sidruna. Osim Davyija, još su Pop, Elez, Mili?, a nekoliko puta i Ba?i? i Knego ulazili u dva metra. U obrani zona na srednjeg. Vrhunski odigrana, jer smo na golu imali Penu koji je sve zaustavljao.

Kako to ?esto u vaterpolu biva, suci, ovdje samo jedan, promjene kriterij u korist mom?adi koja gubi s nekoliko golova razlike. U tre?oj ?etvrtini su?ena su nam ?ak 4 kontrafaula na dva metra, što nam ne bi toliko teško palo da Mage svoj drugi, a tre?i gol Penatura nije zabio tako da se prvo nepropisno glavom otresao Ba?i?a. Špilja je uz te kontrafaulove izgubila sigurnost napada?ke igre, kažnjava to Penatur, ?ini mi se preko Kle?ka za dolazak na 4:5. Tako Špilja nakon prve ni u tre?oj ?etvrtini ne zabija nijedan gol.

U ?etvrtoj se nastavilo problemati?no su?enje kontrafaulova. Opet protiv Špilje ?ak 3 puta, što nam ne bi toliko teško palo da zadnji gol Penatur, to?nije Kle?ak nije zabio na na?in koji je u prethodnom napadu Špilji dosu?en kontrafaul na poziciji sidruna. Osim toga, zabio je i Boban s desnog krila, iako smo se dogovorili da ne?emo igrati zonu na krilu. Mi smo vodili stalno, 6:5 i 7:6, zabili su Pop i Mili? koji je brzo realizirao igra?a više.

Nakon izjedna?enja, imali smo 35 sekundi za napad. Nismo uspjeli zabiti,a Penatur je svoj napad potrošio prebrzo. Ostalo nam je 3-4 sekunde i nakon time outa, Pop pokušava šraubom s 7-8 metara, s protivnikom na le?ima. Kako nema šuta iz faula to je bio rezonski pokušaj najvru?ijeg šutera danas.

Ipak, otišlo se u ?etverce. Izabrali smo Mili?a, Knega i Ba?i?a koji su svi zabili. S druge strane Rizzi, Markovi? i ?ižek tako?er poga?aju. Ide se u dodatnu seriju. Rizzi prebrzo, prije znaka suca šutira, pa mora ponoviti. Ovaj put Pena se raskrilio na golu i brani, pa je Mili? u svom drugom pokušaju odveo Špilju u polufinale.

Osim gola s centra nakraju druge, umalo je Pena zabio i na kraju tre?e s gola na gol. Lopta je ostala na crti. Pena je fenomenalno branio, imao je cijeli niz dobrih obrana, a igrali smo iznimno plitku zonu. Posebice kad bi i protivnici uplivali s drugim sidrunom. Osim Pene treba izdvojiti Popa, 4 od 7 golova ekipe. Uz stalne ulaske na dva metra i hrvanje s protivni?kim bekovima. Elez i Mili? odigrali su bez sekunde odmora, oni su dan?arski Sukno i Jokovi? po pitanju minutaže. Samo što je Elez cijelu utakmicu igrao beka, Mili? ?esto ulazio na dva, što puno fizi?ki zahtjevnije.

Penatur – Špilja '94 Dan?e           7:7 (10:11) (1:0, 1:5, 2:0, 3:2)

Šuli?

Sudac: Nikola Curi?.
Penatur: Bartul Vukojevi?, Darko Surla, Gorazd Surla, Davor Rilovi?, Željko Mage 2(1), Mijo Kle?ak 2, Dado Markovi? 2(+1), Dinko Rizzi (+1+0), Milo Leoni, Ivan Boban 1, Dinko Miri?, Vjeko ?ižek (+1), Hrvoje Spremi?, Antonio Obuljen.
Špilja: Pena, Ti?, Knego (+1), Elez 1, -, ?uki, Mili? 1(+2), Braco, Tomi 1(+1), Davy, Maro, Pop 4, Kova,-.

U prvoj današnjoj utakmici, s iznimkom nedostatka ?etveraca, još ve?a drama. Luka ?ilipi je preokrenula -4 tijekom utakmice, odnosno -3 s koliko su ušli u zadnju ?etvrtinu, zadnjih 5 minuta. ?ole je prije utakmice smirivao mom?ad, govorio im da utakmicu shvate kao i prethodne. O?ito je vrlo dobro znao što je danas najve?i neprijatelj njegove ekipe; nervoza, odnosno neiskustvo igranja ovakvih utakmica.

I opet, prva dva napada ?ingrija postiže dva gola i odlazi na 2:0. Do kraja prve ?etvrtine 3:1. U drugih 5 minuta, stabilizirala je Luka igru u obrani, ali su u napadu dosta loši, samo 1 gol do poluvremena ne obe?ava puno. Nastavak, donosi još gori rasplet po ?oleta i društvo, još dva gola ?ingrije, odli?an prijenos Bašice, i ?ak 5:1. Do kraja ?etvrtine, uspjeli nekako malo smanjiti Konavljani i sa 6:3 se ulazi u zadnji dio.

Tada su zaigrali kao u transu. Vlaho je zaklju?ao gol, a u napadu kona?no pokoja realizacija igra?a više. Uz par dalekometnih udaraca. Nakon to?no pola vremena, 2 i po minute stižu na -1. Zabio je Banac, pa Kocelj. Diglo je to utakmicu na novi nivo. Luka ?ilipi kao da je tek krenula u utakmicu, dominiraju terenom, i pliva?ki i šuterski. Uskoro Niko Vezili?, i još jednom Kocelj donose slavlje Luci. Ne sje?amo se ovakvog preokreta u Divljoj ligi, u samo 5 minuta igre zabili su 4 gola. Kona?ni rezultat 7:6 za Luku ?ilipe.

Zanimljivost ovogodišnjih ?etvrtfinala je da su 4 utakmice završile sa ukupno samo 3 gola razlike. U ?ak dvije su odlu?ivali ?etverci. Iako je utakmica Funa i Elafita završila samo 2 razlike, ipak je,samo ta utakmica bila lišena neizvjesnosti.

Pretpostavljamo da ?e gol tamo, ili gol amo odlu?iti i u polufinalima u ?etvrtak na Dan?ama.