Početna Glavni turnir Čudesni preokret Špilje
(14 ocjena, prosjek: 4.14 od 5)
Glavni turnir
Autor administrator
Četvrtak, 29 Srpnja 2010 01:22

Špilja je u 1/4finalu. Danas je pobjeđen dvostruki branitelj naslova Solitudo kojem je to prvi poraz od 2008., a ukupno drugi u zadnje 3 sezone. Danas je Špilja jednostavno bila bolja, pa čak i za više od tog jednog gola razlike s kojim je Solitudo ipak ostao 1. i ide u 1/4finalu na Fun H2O što znači da su 99 % u 1/2finalu. A već je bio spreman naslov: „Špilja ispala prije Turčina“, što se umalo i dogodilo da nije bilo čudesnog preokreta u zadnjih 6 minuta.
    Uvjerljivo najbolji igrač utakmice bio je Milić koji je postigao 5 golova (uz otprilike isto zarađenih igrača više):
 - kad je okrenuo beka na 2 m,
 - kad je primo loptu preko beka i prenio je u gol,
 - sa igračem više sa stative, uz nešto sreće jer mu je lopta ispala i otišla u paraboli preko golmana
 - i dva šutevima na zonu sa desnog vanjskog iz velike udaljenosti.
     Špilja je krenula odlučno u utakmicu, na početku vodstvo 2:1 – uz taj Milićev gol kad je okrenuo beka i gol Đure. Tada je Maro pobjegao u kontru, ali Ivanović brani, a u rekontri Solitudo zabija pa je umjesto 3:1, 2:2. Do kraja četvrtine još jedan gol Solituda – Karač sa igračem više, vrlo lijep udarac s desnog vanjskog.
    U drugoj četvrtini po jedan gol s obje strane, za Špilju zabija Milić sa igračem više sa stative uz odlično asistenciju Vlaha. I u toj četvrtini bilo je nekoliko propuštenih prilika za odvajanjem. Najupečatljivija je bila Đurina sa igračem više i to 5 na 4 kada je Braco odlično zavuko na desnom krilu i idealno prebacio na Đuru koji je pogodio prečku. I tada je vidljiva bolja igra Špilje, uz nekoliko nerealiziranih zicera, i par grešaka u obrani kao i Zambate, npr. gol za 2:2 kad je lopta čudno prošla oko njega i uspio je zaustavit tek kad je prešla preko crte. Umjesto da već tada Špilja povede 2 razlike, stiže početak 3. četvrtine u kojoj je u jednom trenutku Solitudo poveo čak 3 razlike.
    Zabili su 4 gola. Kod gola Stijepa Bronzića s desnog krila u bliži, čak i pomalo s leđa Zambata je mogo bolje reagirat. A što tek reći za gol kojega je zabio Kristić kad je lopta stala na moru pored Zambate, ali je od sunca nije vidio – to je vrlo teško riječima opisat, ali postoji snimka pa ćemo moć to ponovo vidjet. S tim golom Solitudo je došao na 8:5, i svi su vjerojatno pomislili da je gotovo.
    Ranije su za Špilju zabili Hrdalo sa stative sa igračem više i Pop pliskom iz velike udaljenosti. Bilo je još nekoliko pogrešaka u tom periodu, zbog kojega se Solitudo i odvojio. Jednom je Hrdalo nepotrebno uzeo loptu sa površine mora iako je bio faul za Solitudo i zasluženo je dobio isključenje pa je umjesto kontre Špilja dobila gol, jednom je i sudac Periš pogriješio – barem tako Pop i ostatak Špilje misli, a i poslije je bila zanimljiva prezentacija te situacije – 3D animacija kakvu je do sada u Hrvatskoj koristio samo Mateo Beusan u „Oku sokolovu“ (i to je kamera uhvatila pa ćemo imat priliku vidjet kad  se videi uploadaju), pa je isto dosuđen igrač više za Solitudo umjesto kontre Špilje. Još u 2. četvrtini Pero je dobio 2. isključenje, objektivno također sudačka pogreška, ali da ne ispadne sad nešto – sudac Periš je sudio vrlo dobro ovu utakmicu.
    Osim toga, vjerojatno ponukan kritikama i Tonči Vlašić je došao na Bellevue – iako teško šepajući i sa obje noge zamotane u zavoje pa je sad jasno što ga nije bilo ovih dana – i odma je glavni i odgovorni za štopericom Leo, naučio na sat i od 5 sekundi pa do kraja napada je i prolazilo 5 sekundi čiste igre kao i u ostalim vremenskim intervalima utakmice. Čini se da je tek jednom nešto zabrljo s povratkom isključenog igrača, barem kako se poslije utakmice komentiralo.
    Nakon tih 5:8, otprilike minutu prije kraja 3. četvrtine uslijedila je rapsodija. Vjerojatno najboljih Špiljinih 6 minuta ikad. Prvo je Milić, na Marovu asistenciju smanjio na 6:8 i s tim rezultatom se odlazi na odmor prije četvrte četvrtine.
    Tada b/a mjenja Zambatu i uvodi Zlošila na gol. Pada odluka da se igra presing po čitavom terenu, a u terenu je postava: Pero bek, Pop na 2, desno Braco i Milić, lijevo Đura i Vlaho. Kasnije je umjesto isključenog Popa ušao Maro, a nedugo potom se Pop vratio umjesto Vlaha. Svi su igrali kao u transu. Konačno i neke obrane golmana Špilje, Zlošilo je zaustavio dvije izgledne prilike Solituda. Takav presing, i Perovu dominaciju na beku, Solitudo razbija svojom tipičnom igrom ulaženja drugog sidruna. Izborili su tako i 2 igrača više, ali obrana izvrsno funkcionira i nema izrađene situacije.
    S druge strane Vlaho je odlično isfintiro Primorca koji dobija izbačaj. Preko volje i sporo pliva u kućicu i kad Leo sa razglasa viče „Ulazi“ Primorac je još 7-8 metara udaljen od prostora za isključene igrače i čak nije još ni teren napustio, a umjesto njega ulazi drugi igrač. Periš stoga sudi četverac kojega Đura rutinski zabija. Na isteku jednog od idućih napada Milić sa desnog vanjskog probija Ivanovića u bliži i oko 2 minute do kraja Špilja dolazi do 8:8. Uskoro igrač više, isključen igrač na Miliću na 2 metra i brza lopta iz vanjske linije, ali Goran puca parabolu koja sjeda na prečku i ostej nerješeno. Iza toga, 50ak sekundi do kraja, Milića zabija gotovo identičan gol prethodnom i  Špilja vodi 9:8. Špilja se iza toga obranila, a posljednjih točno 20 sekundi nije bilo snage ni kalkulacije da je sa još jednim golom, sa +2 Špilja prva u grupi.
    Poslije utakmice igrači Špilje su nam izjavili da je zadnja četvrtina odigrana kao u nekom transu, a da im je Zlošilo sa svojim obranama zicera dao motiva da izvuču i taj posljednji atom snage. Svakako je uz Milića, upravo nominalno drugi golman bio ključ pobjede. Opet bi izdvojili Pera koji je na beku bio odličan, posebice u toj zadnjoj četvrtini. Svi ostali su dali svoj obol, a Zambata koji je drugu utakmicu zaredom podbacio je poslije utakmice bio velik i samokritički izjavio: „Ok, nakon dugo vremena mislim da mi je trening potreban“.
    Sad slijedi 1/4finale koje je prošlih 6 godina (jedno ispadanje već u grupi) bila nepremostiva prepreka, i to protiv Čingrije koja je 2 puta bila „krvnik“ u toj utakmici.