14. FINA World Championship – Shanghai 2011.
Jučer je počelo 14. Svjetsko prvenstvo za vodene sportove. Održava se u Šangaju u Kini, a noćas počinju u natjecanja u vaterpolu za muške. Vremenska razlika u odnosu na Šangaj je 6 sati tako da ćemo imati puno noćnih utakmica. Prve utakmice su u 930 po lokalnom vremenu, što bi u nas značilo u 330 u noći. FINA je po običaju glupava pa je tako prvi dan u najneatraktivnijem prvom jutarnjem terminu, najjača utakmica prvog kola Mađarska – Crna Gora. Utakmicu možete pratiti na RtCG-u.
16 ekipa odjeljeno je u 4 skupine:
Hrvatska je u uvjerljivo najlakšoj grupi i sigurno će zauzeti pociziju C1. Pobjednici grupa idu direktno u 1/4finale gdje se igra po slijedećem principu:
A1 – 2C/3D
B1 – 2D/3C
C1 – 2A/3B
D1 – 2B/3A
U polufinalu A1 – B1 i C1 – D1.
Hrvatska je na ovom SP-u u slijedećem sastavu:
1. Josip Pavić (29) – Mladost, golman
2. Damir Burić (30) – Pro Recco, bek
3. Miho Bošković (27) – Vasas, desni vanjski
4. Nikša Dobud (25) – Jug, sidrun
5. Maro Joković (23) – Jug, desno krilo
6. Petar Muslim (23) – Primorje, lijeva strana
7. Frano Karač (34) – Jug, desna strana
8. Andro Bušlje (25) – Jug, bek
9. Sandro Sukno (21) – Pro Recco, lijeva strana
10. Samir Barač (37) – Primorje, lijeva strana
11. Fran Paškvalin (26) – Primorje, sidrun
12. Paulo Obradović (25) – Jug, bek
13. Ivan Buljubašić (23) – Primorje, bek
U odnosu na prošlo natjecanje, EP u Zagrebu samo je kapica sa brojem 11 promjenila vlasnika, umjesto Hinića tu je Paškvalin. A ako se pogleda prošlo SP u Rimu 2009. onda imamo tri promjene. Umjesto Brzice (2. golman), Antonijevića i Hinića, tu su Joković i Muslim koji su tada bili bolesni odnosno ozlijeđeni i Paškvalin kojemu je ovo debitantski nastup na nekom velikom natjecanju.
Hrvatski raspored je slijedeći (prijenosi su na Hrt-u):
18.7. | pon | 730 | Hrvatska – Brazil |
20.7. | sri | 450 | Hrvatska – Kanada |
22.7. | pet | 450 | Hrvatska – Japan |
26.7. | uto | 1040 | Hrvatska – 2A/3B |
Ako | prođemo | 1/4finale | naše polufinale je: |
28.7. | čet | 1500 | Hrvatska – 1D-2B/3A |
30.7. | sub | 1000 za | 3. mjesto 1500 finale |
* Satnica po hrvatskom vremenu.
Očigledan je problem prelaganih protivnika u skupini i dolaska u nokaut četvrtfinalnu utakmicu bez potrebnog natjecateljskog ritma. Izbornik Rudić nije imao nikakvih problema, svi naši igrači su zdravi, ne samo ovi koje je izabrao nego i oni koji su konkurirali za mjesto u ekipi. Već drugo natjecanje u nizu Pavo Marković i Mirko Nižić prolaze torturu cijelokupnih priprema i dobijaju zahvalnicu pred sami odlazak na natjecanje. S tom razlikom da Rudić vodi samo jednog golmana u sastavu pa onda i Nižić ide (kao i u Zagrebu) u Šangaj zbog potreba za drugim golmanom na treninzima.
Branitelji naslova su Srbi. U sastavu u odnosu na Rim samo je jedna promjena, umjesto Gaka tu je Ćuk. Ponovno su prvi favoriti, osvojili su i Svjetsku ligu nedavno i izborili vizu za OI. Ovo im je sastav:
Igrači: Slobodan Soro (133 utakmice), Marko Avramović (84 utakmice – 21 gol), Živko Gocić (229 – 119), Vanja Udovičić (kapiten, 244 – 286), Marko Ćuk (13 – 5), Duško Pijetlović (151 – 189 ), Slobodan Nikić (229 – 188), Milan Aleksić (85 – 48), Nikola Radjen (103 – 39), Filip Filipović (173 – 232 ), Andrija Prlainović (155 – 244), Stefan Mitrović (76 – 65), Gojko Pijetlović (81).
Stručni štab: Dejan Udovičić (selektor), Dejan Stanojević i Vladimir Pavlović (treneri), dr Nebojša Jeremić (doktor), Goran Golubović (fizioterapeut), Miloš Ćirić (skauting), Marko Stefanović (tim menadžer), Nenad Manojlović.
Nakon Srbije i nas u drugom talonu favorita su Mađarska, Crna Gora, Španjolska, Italija i SAD.
Mađari su su vratili Adama Steinmetza i Gergelly Kissa. Planiran je i povratak Tamasa Kasasa, ali njemu se ipak više, sa 35 godina, nije dalo i cijelo ljeto provesti u jakim treninzima. Ta dva odlična igrača, uz braću Varga, Birosa i Madarasa će biti nositelji igre i pokušati će vratiti Mađare u krug osvajača medalja. Nakon Pekinga 2008. Nisu niti jednu medalju osvojili. Vratili su se i Zsolt Varga II i Gor-Nagy, tu su i Hosnyanszky i Szivos tako da Kemeny neće imati onako „tanku“ klupu ko u Zagrebu.
Talijani su se jako digli u posljednju godinu dana. Capagna je poveo slijedećih 14 igrača:
Matteo Aicardi e Deni Fiorentini (Carisa Savona), Valentino Gallo e Amaurys Perez (CN Posillipo), Stefano Luongo (RN Camogli), Arnaldo Deserti (RN Bogliasco), Christian Presciutti (Lake Iseo Brixia), Maurizio Felugo, Pietro Figlioli, Niccolò Figari, Alex Giorgetti, Niccolò Gitto, Giacomo Pastorino, Stefano Tempesti (Ferla Pro Recco).
U Šangaju će odrediti koji je višak tj. tko će sa tribina pratiti SP. Glavna odlika je jako dobra i agresivna obrana. Nadodali su odličnu tranziciju u napad i često rade kontre ili momčadske polukontre koje dobro realiziraju. Imaju i dobar ždrijeb. Ako pobjede SAD i osvoje D1 dolazi im u četvrfinale najlošiji iz kruga (Mađ, Špa i CG) ili najvjerojatniji 2B Australija.
Španjolci su u Melbourneu 2007. osvojili broncu, u Rimu 2009. srebro, pa bi sad na redu bilo zlato. To bi bilo iznenađenje, ali ne preveliko. U Rimu su tek nakon peteraca poraženi od Srbije. Tada su igrali odlično. Prije svih Garcia, Perrone i Molina. Lani u Zagrebu su podbacili, imali su i problema sa ozlijedama, ali već tradicionalno su puno bolji na SP-ima. Imaju od ranije još dva srebra kao i dva naslova svjetskih prvaka iz ’98. i 2001. U ekipu se vratio i legendarni naturalizirani Kubanac Perez, jedan od najboljih sidruna svih vremena, pa tako i sad u 39. godini ima mjesta u najboljoj španjolskoj ekipi.
Crna Gora je u problemima za ozlijedama i sa atmosferom u ekipi. Od udarne sedmorke nema Zlokovića i Mlađana Janovića, a ni Paskovića koji bi svakako bio u 13. Još su, ponajprije Ivović, a i kapetan Nikola Janović dobar dio priprema propustili zbog ozlijeda. Osim toga povukao se i Gojković koji je bio jako važan igrač udarne postave. Nakon debakla u Rimu i Zagrebu narušena je i atmosfera. Vidjeti ćemo kako će sve to odraziti, a još k tome imaju i najteži ždrijeb skupa sa Mađarima i Španjolcima i praktički sve utakmice će im biti na vrlo visokom nivou.
Amerikanci su najjača neeuropska ekipa. U zadnje vrijeme, lani i ove godine igraju nešto lošije. Njima su Olimpijske igre ionako najvažnije i cijela reprezentacija će se cijelu iduću sezonu zajedno spremati.
Dosadašnji svjetski prvaci:
1973. Mađarska
1975. SSSR
1978. Italija
1982. SSSR
1986. Jugoslavija
1991. Jugoslavija
1994. Italija
1998. Španjolska
2001. Španjolska
2003. Mađarska
2005. SiCG
2007. Hrvatska
2009. Srbija
Osim ovih reprezentacija još su SR Njemačka, Rusija (dva puta) i Grčka osvajali brončane medalje.
Tri najbolje reprezentacije (koje nisu Srbija) osiguravaju direktan plasman na OI, dok će preostale morati to osvtariti kao prvaci kontinentalnih prvenstava (ne i Europljani jer je Velika Britanija kao domaćin zauzela jedno europsko mjesto). Ili kasnije na zajedničkom kvalifikacijskom turniru na kojem će posljednje 3 vize biti podjeljene.
Posljednjih dana bilo je puno tekstova i intervjua u Sportskim novostima u kojima se najavljivalo SP. Posebno bi istaknuli jedan članak od dba koji je nadišao rubriku sa foruma, a Erazmo bi mogao usporediti kako je to kad profesionalci pišu, akonto onih njegovih kritika na intervju s Marom Jokovićem kojega je dance.hr nedavno objavio.
Dba-ov članak je prenio i hvs.hr pa vam evo link na tu njegovu umotvorinu: http://hvs.hr/index.php/component/content/article/1-novosti/2608-oekojem-da-nas-hini-ugosti-i-poasti-veprom.html. A istaknuo bi jednu rečenicu iz najave istog autora u SN od petka 15.7.:
“Prođu li četvrtfinale, uđu li u krug četiri najbolja sastava Globusa, medalja je istinski blizu.”
Ma tko bi rekao.
Apeliram na bilo kojeg drugog reprezentativca (osim pavica) da se pocne javljat baueru na telefon. Ovako se cini na ga bauer ima na quickdialu, pod “1”, i svaki clanak je o pavicu.
otkad su muslim i buljo u primorju?
Buljo je potpisao par dana prije odlaska u Firencu (http://www.dance.hr/pogledsdesna/1369-superfinale-svjetske-lige-21-266-2011.html), a Muslim par dana po povratku