Mladost izborila petu

Današnja utakmica na Savi bila nešto kvalitetnija nego dosadašnje tri. Posebice kad bi se utakmica promatrala po segmentima. Tako je Mladost bila furiozna u drugoj četvrtini u kojoj je zabila nevjerojatnih 7 golova. Ali jugaši se nisu predavali i treća četvrtina koju su dobili sa 4:0 je bila najbolja četvrtina Juga u ovoj seriji.

Prva četvrtina završila je 3:3, kao i u prošloj utakmici u Zagrebu. I jedni i drugi su realizirali po 2 igrača više, Bošković je promašio polukontru i kao da je naznačio da to neće bit njegov dan što se kasnije i pokazalo. U prva 3 napada talijanski suci su sudili 2 kontrafaula Dobudu iako bi tim kontrafaulovima prethodilo Letičino „jahanje“ po sidrunu Juga. I do kraja su suci bili lošiji nego u prethodne 3 utakmice.
     Na početku 2. četvrtine Dobud je zabio za drugo uzastopno, i posljednje vodstvo Juga 4:3. Onda je uslijedio potop, serija Mladosti 7:1 u manje od 7 minuta igre. Vićan je samo pogledom pratio lopte, pa i one koje su mu išle neposredno uz njega, a i mladostaši su iz nekih situacija pogađali izvrsno. Posebice Letica, sa nekih 7 metara, u same rašlje, od prečke u gol. Bio mu je to već 3. gol. S igračem više su 3 puta zabili – Muslim, Lončar i Karač – te još Hinić 2 puta, od čega drugi gol šutom izvana, doduše sa oko 5 metara, vrlo lijepi Vićanu kroz uši. S druge strane Jug je bio nemoćan, ne samo u obrani, već i u napadu i samo je Bošković zabio iz peterca. Na samom kraju četvrtine kontra Juga – još je bio i igrač više – koju realizira Sandro Sukno za 10:6 na poluvremenu. Ovakvu četvrtinu Juga nisam nikad vidio.
     Ali jugaši se nisu predali. Fatović je odlučio promijenit Vićana, i mladi Nižić je otišao na gol. Tada je i Šutalo po prvi put u ove 4 utakmice ušao u bazen, ali samo da zagrije Nižića. Ali to je izvrsno napravio jer je Mirko odlično branio i bio jedan od najzaslužnijih za povratak Juga. Prvo je Dobud izborio peterac koje Sandro realizira. Zatim Obradović zabija sa stative, pa fenomenalna parabola Dobuda sa 2 metra. I za kraj još jedan fenomenalan gol, ovaj put Sandro Sukno na prebačaj Jokovića u same rašlje točno pola sekunde do isteka četvrtine. I u zadnju četvrtinu se ušlo sa 10:10, sada serija od 5 golova jugaša.
     Ipak, u zadnjoj četvrtini Mladost se opet budi u napadu i stalno su u prednosti. Jug uspijeva izjednačit do 12:12, ali na 13:12 Joković sa igračem više dodaje netočnu loptu prema 1. stativi, i na kraju par sekundi do isteka napada i manje od 40 sekundi kraja utakmice Hinić zabija sa 2 metra pored Obradovića. Ali to nije bila Medova greška, jer nije tada smio radit izbačaj, nego vanjskih igrača koji su unatoč tome što su ostali mladostaši bili predaleko i bezopasni po gol, dopustili lagano dodavanje na 2 metra.

Poslije utakmice razvila se rasprava o sucima. Neki su komentirali da odavno nisu vidjeli lošije suđenje, drugi kako je bila tek jedna – dvije pogreške. Po meni istina je negdje u sredini. Prvo od ove 4 utakmice danas je bilo najlošije suđenje, ali opet bolje nego kada su Periš i još neko uz rub bazena u ranijim finalima. Drugo, kriterij se promijenio prema kraju utakmice – počelo se „lakše“ dobivat izbačaje. Zatim, bilo je i nekoliko pogrešaka u procjenama kontrafaulova i izbačaja. Najočitija kad je u zadnjoj četvrtini izbačen Drobac s obje ruke u zraku i još se bacio unazad zbog eventualnog odguravanja Hinića. Izbačaj sigurno nije bio, nego možda čak i kontrafaul. Bilo je još takvih procjena kojih se sad ne mogu prisjetit, nekoliko sa obje strane. Ali najveći problem je bio što se opet dosta dopuštalo jahanje bekova Mladosti, posebice Letice,  po Dobudu, i onda bi se Dobudu sudio kontrafaul pri oslobađanju od zagrljaja.

Jugu je za pobjedu falio još jedan raspoloženi igrač, ili bolja igra u obrani u prvom poluvremenu. Najviše su podbacili Vićan koji i nije bio loš u otvaranju utakmice i kapetan Bošković koji je bio potpuno bezopasan u napadu tj. mladostaši su ga dobro zatvorili. A i kad bi ostao sam, kao u dvije polukontre, Pavić bi mu lakoćom obranio.
     Čeka nam majstorica u subotu u Gružu. Prije svega očekujemo kvalitetan vaterpolo i dostojan oproštaj kapetana Boškovića od jugove kapice. Za to bi se trebalo okupit i nešto publike na tribinama, mislim da su jugaši zaslužili pune tribine u posljednjoj utakmici u kojoj će pokušat „spasit“ sezonu.