Srbija – Mađarska 13:13 (3:5) (3:4) (3:2) (4:2)

Igrač više: Srbija 14/9, Mađarska 9/5; Dva igrača više: Srbija 1/0, Mađarska 2/1

Srbija: G. Pijetlović, Mandić 1, Gocić, Ranđelović 1, Ćuk 2, D. Pijetlović 2, Nikić 2, Aleksić, Jakšić 1, Filipović 3, Prlainović, S. Mitrović 1, B. Mitrović

Trener: Savić

Mađarska: Nagy, Zalanki 1, Manhercz 1, Erdelyi 1, Vamos 2, Hosnyanszky 3, Decker, Szivos 1, Da. Varga 1, De. Varga 2(1), Kis 1, Harai, At. Decker

Trener: Benedek

Poslastica na startu olimpijskoga vaterpolo turnira opravdala je očekivanja, barem što se uzbudljivosti tiče, ali ni kvaliteta nije izostala, podijeljena po četvrtinama. U prve dvije vidjeli smo najbolje od Mađara, koji su realno bili bliži trijumfu, no, Srbija je u druge dvije četvrtine uspjela doći do boda nakon 4 gola minusa početkom treće četvrtine. Čini se da je Mađarska reprezentacija ostala malo po strani u pričama o favoritima na Olimpijadi te ih to učinilo manje opterećenim za razliku od primjerice prošloga EP, potpuno suprotno onome što svi pričaju o reprezentaciji Srbije. Naravno, kao što se moglo i danas vidjeti, u ovakvim duelima favorita nema. Srbija u sastavu koji na zadnjim velikim natjecanjima zauzima najviše postolje, sa nekolicinom igrača koji su debitanti na Olimpijskim igrama (B. Mitrović, Jakšić, Ranđelović, Ćuk), dok je i Benedek pružio priliku “novajlijama” Zalankiju i Manherczu, uglavnom se svi već jako dobro poznaju što kroz duele reprezentacija, što kroz mađarsku ligu u kojoj igraju i mnogi srpski igrači.

Od starta se vidjelo da utakmica neće ići “tvrdo” sa malo golova, gde će obrane bit u prvome planu, igra koju će forsirati Mađari, i koja svakako njima više odgovara. Begovi Szivosa i De. Varge svojim čuvarima, uz pravovremene asistencije pretvoreni u golove, stoprocentna iskorištenost igrača više (Erdelyi, Hosnyanszky, Vamos), nekoliko obrana Nagyja, donijeli su prednost Mađarskoj u prvoj četvrtini od 2 gola. Srbija je u početku igrala gol za gol, preko Ranđelovića (logično – zonom) puštenog iz vana, brzom realizacijom igrača više Mitrovića, potom i Ćuka, ali su putevi do srpskih sidruna bili dobro zatvoreni pa su slijedili neuspješni šutevi Mandića, Filipovića…

Druga četvrtina donosi nastavak goleade pri čemu Mađarska održava 2 razlike a Srbija prilazi ali i ne uspijeva poravnati. Nakon gola Filipovića iz solo akcije, slijedi peterac na Haraiu koga Da. Varga pretvara u gol. Harai pa i Kis su i inače zadavali dosta muke srpskim bekovima dok Srbija i dalje nije uspijevala spustiti više od par lopti do svojih centara. Manhercz golom iz vana prvi puta donosi svojoj reprezentaciji 3 razlike (4:7) koje uspijevaju održati do kraja četvrtine (Zalanki i Kis na isteku četvrtine), a Srbiju u “životu” drže Mandić i Pijetlović, oba gola sa igračem više.

Nakon 9 golova primljenih u prve dvije četvrtine, Savić je neminovne promijene počeo od golmana, Pijetlović mijenja Mitrovića, no ni on ne počinje bolje, primivši gol odmah početkom četvrtine za +4 Mađara. No, nakon što Jakšić (igrač više) smanjuje na 7:10 G. Pijetlović ulazi u seriju obrana koja omogućava Srbiji da preko Pijetlovića i Ćuka priđe na gol zaostatka. Ipak, do kraja 3. četvrtine Prlainović (inače slabo primetan) dobija treći izbačaj, a Hosnyanszky donosi Mađarima i dalje pristojnih +2. Evidentno je ipak bilo da napadi Mađarske nisu bili više tako dinamični, a obrana Srbije sve čvršća. Uz to, najiskusniji, Nikić i Filipović preuzimaju stvari u svoje ruke te je na 3 minute prije kraja bilo poravnato na 12:12, Mađari su iskoristili jednom 2 igrača više, a drugi puta nisu, a ipak ih je Vamos na dvije minute do kraja još jednom doveo u vodstvo. Na samome kraju, zbog ozlijede (ili grča) Benedek mijenja golmana, a Filipović sa igračem više poravnava 4 sekunde do kraja na 13:13.

Zanimljiva i do kraja dramatična utakmica dviju reprezentacija čiji ciljevi su sigurno vrlo visoki. Ovaj put su pokazali da imaju i kvaliteta, ali i slabosti. Mađari počeli dosta dinamično, no pitanje je mogu li izdržat u tom ritmu cijelu utakmicu, Srbija sa druge strane pokazuje istrajnost i igru koja kako vrijeme utakmice odmiče postaje sve čvršća. Čini se da su na startu i jedni i drugi bili zadovoljni remijem. Kod Srbije se izdvojili Ćuk i Filipović, kod Mađarske  Hosnyanszky i Vamos.