Čudni ljudi pobijedili sportaše

Kakva utakmica, kakav preokret, kakvi flashbackovi na 90-te. Opet Jug pobjeđuje nakon peteraca i u subotu u 18:40, čak uz tv prijenos (nevjerojatno?!) igrat će se majstorica nikad izjednačenije, nikad neizvjesnije finalne serije.

Publika je gotovo u potpunosti ispunila Gruž, 2000 ljudi pa i preko. Od početka do kraja se navijalo. Nema Torcide da vodi navijanje kao 90-tih, ali atmosfera me podsjetila na te dane, barem dijelom (prvi flashback). Uz naravno otvoren krov, šteta što i nije bio skroz otvoren, i igranje na otvorenom.

Drugi flashback na 90-te, kad je Jug u zadnjim četvrtinama, ili u drugom dijelu utakmice redovito nadoknađivao zaostatak pa i od -4 protiv Vjeka Kobešćaka i ostalih Mladostaša, tadašnjih protivnika u finalima. Uvijek se borilo i izgaralo  do kraja.

Danas, Primorje nakon 11 i po minuta igre vodi 5:0!? Jug je opet loš u napadu, niti jedan opasan pokušaj kroz cijelu prvu četvrtinu, pa mislim i cijeli ovaj period. U obrani dva kiksa na startu; prvo kontra Šetke, pa Bijaču lopta prolazi kroz ruke.

Nakon 0:2 Primorja bez neke velike igre u napadu, u drugoj Primorje i u napadu proigrava. Elez i Sukno zabijaju s igračem više, a između njih Radu zabija šraubu s dva metra i nevjerojatnih, šokantnih 0:5.

Kad nije išlo drugačije, prva dva igrača više Jug propušta preko Boškovića i Janovića koji šutiraju u blok, Obradović zarađuje igrača više i odmah realizira na nepostavljenu obranu. Prošlo je do tada 12 i po minuta utakmice. Jugu kao da to daje zalet, kao i publika koja ne prestaje s navijanjem ni na takvom rezultatu. Bošković zabija s desnog krila s dva igrača više. Lopta jedva prelazi gol crtu, ali je Vićan nije uspio zaustavit. Da je Miho bio iti malo bolji večeras Jug bi pobijedio i prije peteraca, loše je šutirao nekoliko puta s igračem više, loše je dodao na stativu jedanput. Jug ima odmah i šansu za treći uzastopni gol, ali igrač više nije realiziran. Ipak, obrana je profunkcionirala, nakon obranjenog igrač manje ide se u polukontru 4 na 3. Visković s desnog krila idealno poslužuje Janovića koji lagano realizira za 3:5. Prava šteta po Jugaše što je uslijedilo čak 5 minuta pauze na poluvremenu. S druge strane Primorju je dobro došao predah da se pregrupiraju.

Bijač je loše ušao u utakmicu. I nakon loše reakcije kod drugog gola imao je još par nesigurnih obrana. Ali kako je utakmica odmicala, pogotovo kroz treću i četvrtu četvrtinu brani fenomenalno. Zaustavio je jako puno teških lopti, igrača manje. Zaslužio je epitet igrača utakmice iako ovaj put nije donio prevagu na petercima.

Jug je zabio još dva gola u prve 3 minute treće četvrtine i eto nas na 5:5. Kakav povratak, a još je 13 minuta do kraja. Ipak, Jug staje. Imao je u ovom periodu 4/5 igrača više, zabio je i idućeg za 5/6 nakon prva dva promašaja. Ali iza toga, dosta sporija lopta, čak 3 igrača više koja su gotovo cijela potrošena u plivanju pa i bez ozbiljne akcije. Do kraja ukupno 0/7 igrač više. Obzirom na fenomenalne stvari koje Kobešćak radi otkako je došao na klupu Juga, skrušeno ću napisati da mi se čini da je krivo procijenio kada zvati time out u trećoj četvrtini. Imao je na 3 i nešto minute prije kraja priliku kada je Radu zaradio isključenje ispred Bijača. Ali nije zvao i cijeli igrač više nije ni odigran, već je otplivan. Tada je bilo 6:6, Jug je još bio u naletu. Moglo se povesti po prvi put. Ipak, tek kod slijedeće prilike s igračem više, kada su igrači već bili postavljeni, na 1:45 do kraja četvrtine trener Juga zove time out. Ali Bošković loše šutira i odmah zarađuje i izbačaj u plivanju, negdje oko polovice terena. Jug se obranio, Fatović je pobjegao na pola dužine tijela u kontru. Netko mu baca loptu malo lošije pa Vićan isplivava s gola, ali Loren se odlično snalazi i iz okreta zabija za vodstvo Juga, prvo vodstvo na utakmici. Ali kratkog daha je sudac, inače vrlo dobar kroz cijelu utakmicu, Vojin Putniković pogrešno sudi topljenu loptu.

Čak je i Štampalija odsudio utakmicu bez kardinalnih grešaka. Gotovo pa nevjerojatno. Igrači i treneri Primorja poludili su na njega kod Muslimovog peterca u raspucavanju. Tada je Štampalija dao znak za izvođenje, Bijač je iskočio, a Muslim također krenuo u pripremu šuta, ali je odjednom stao. Iza toga gađa loptom Štampaliju. Obzirom daje to jedan od najtežih mogućih prekršaja u vaterpolu, vjerujem da će Primorje petu utakmicu igrati bez Muslima. Dobud je dobio 3 utakmice nakon brutalitija, Muslim za ovo ne može proći bez kazne.

Pun “Zapad” sa Dobudom i Alenom Boškovićem (svjetloplava košulja) jednim od glavnih junaka

jugovih povrataka u 90-tima

Zadnja četvrtina počela je fenomenalnim golom Youngera na zonu tako da Jug konačno vodi, 7:6. Ipak, nakon 2 i po minute Elez fantastičnim provlačenjem lopte pored 3 bloka i Bijača zabija s lijevog krila s igračem više. Točno smo sjedali u njegovom kutu pogleda na gol, tako da smo odlično vidjeli kako je provukao loptu milimetarski točno, kroz jedinu pukotinu. Lopta je vjerojatno dirala epitele stanica na Bušljinoj desnoj ruci. 7:7 4 i po minute do kraja.

Imao je Jug dva, a Primorje jednog igrača više do kraja. Ali bez realizacije. Posljednji udarac vratio se Jugašima od stative tako da je ostalo 32 sekunde do kraja utakmice i novi napad. Bušlje na desnom vanjskom, Obradović na srednjem, Younger na sidrunu. Dodaju se dva vanjska, i umjesto da čekaju zadnji trenutak za šut iz faula. Po mogućnosti Obradovića, Bušlje 10 sekundi prije kraja daje loptu na dva metra. Zna se da u tim trenucima treba „zaklat“ sidruna da bi sudac sudio izbačaj, pa je logično da Štampalija sudi topljenu. Asić zove time out tako da Primorje ima šansu za kvalitetnu pripremu šuta za pobjedu. Ali  s druge strane Štampa ostaje nijem i ne daje uopće priliku Primorjašima da bi šutirali.

Bijaču su izbrojali 15 ili 16 obrana, ovisno od izvora do izvora. Stvarno je bio odličan. Ključna figura utakmice. Obrane obje ekipe igraju fenomenalno dobro. U gotovo svim segmentima igre. Napadi moraju iskoristiti svaku i najmanju grešku protivnika, ako žele zabiti. Jug je zaustavio Primorje na realizaciji igrača više od 33 % (4/12) s tim da je i Primorje završilo utakmicu serijom 1/6 (samo Elezovo opisano provlačenje lopte). Istaknuo bih i fenomenalnu igru Macana na beku. Fenomenalno se nosi s Raduom, jednim od najboljih sidruna danas. Drži poziciju nekad i svih 30 sekundi.

Primorje je opet propustilo veliku prednost u Gružu, čak 5:0. Na početku zadnje četvrtine mogli su povest 7:6, Garcia je bio u kontri 1 na 0. Pobjegao je nekome za više od dužine tijela tako da je mogao zacimat, ili tijelom prevarit bijača. To je i napravio i kad je trebao pospremiti loptu u gol ispada mu iz ruke. Nisam to još nikad u životu vidio. U dodatku s opisanim Muslimovim neizvođenjem peterca, dva spektakularna promašaja.

4. finalna utakmica

Jug Croatia osiguranje – Primorje Erste Banka   12:11 (0:2, 3:3, 3:1, 1:1 – 5:4)

Suci: Štampalija (Šib), Putniković (Srb)

Jug: Bijač, Macan, Bošković 1(+1), Janović 2(+1), Younger 2(+1), Fatović, Marković, Bušlje, Visković, Bautović, Bicari 1, Obradović 1 (+1), Popadić, Ivanković (+1). Trener: Kobešćak.

Primorje: Vićan, Burić (+1), Radu 1, Krapić, Peroš, Sukno 1 (+1), Muslim 2 (+0), Petrović, Vrlić, Elez 2(+1), Šetka 1 (+1), Garcia, Lazović, Buljubašić. Trener: Asić

Isključenja: Jug 13, Primorje 17

Igrač više: Jug (0/2+2/3+3/6+0/4)= 5/15 (33%); Prim (0/1+2/3+1/5+1/3)= 4/12 (33%)

U donjem desnom kutu fotografije preuzete s Portalaoko, El prezidente u punoj navijačkoj odori. I negdje tijekom treće četvrtine, kad je Jug sustigao Primorje nakon 0:5, u općem ludilu, diže se, skida kapicu, odlaže udaraljke i kaže: Idem na Rertu (kolokvijalni naziv za nogomet na male barice na kojem pravo nastupa imaju samo ljudi sa dvije lijeve noge, a inače su dešnjaci). I otiš’o.