Dubrovnik – Zadar 81:101

Za početak čestitke Dubrovniku na trenutačnom 5. mjestu tablice, a kako stvari stoje trebali bi i ostati na ovom mjestu i na kraju sezone. Ako uzmemo u obzir da je četvorka iz Jadranske lige ipak nedodirljiva (iako je Dubrovnik po omjeru blizu Splita sjetimo se rezultata iz međusobne utakmice 116:88) onda vidimo da je Dubrovnik ove sezone ostvario maksimum. Ja bih rekao i više od maksimuma jer su iza sebe ostavili jedan klub sa puno jačim sastavom i jedno 10 puta većim proračunom od njih. Cedevita bi se stvarno morala zamisliti, konstantno dijele otkaze trenerima, preplaćuju igrače (imaju tri Amerikanca, bivšeg reprezentativca Tomeljaka, igrača Cibone Kaštropila..), a nisu u stanju ostvariti bolji omjer od 2:8. Izgubili su zadnje 3 utakmice od kluba u kojem je:

— startno nisko krilo najviši igrač u momčadi (ujedno i jedan od najlakših igrača)
— krilni centar ima odraz kao moja baba
— startni centar ima tek 200 cm i tek nesto bolji odraz od Vranješa
— neki igrači i nakon više sezona u prvoj ligi i nastupa u dosta situacija nisu u stanju prenijeti loptu preko centra ili pogoditi otvoreni šut
— trener neznalica i karikatura (ali to nije spriječilo HKS da ga postavi za trenera made reprezentacije, tako da mozemo očekivati još upropaštenih talenata tipa Dubravko Zemljić kao i ovakvih tekstova)
— u kojem igrači u godinu dana zarade kao njihovi u dva mjeseca

Možda bi ljudi iz uprave trebali dati otkaz sebi samima, totalno sramote ime jednog od najboljih hrvatskih proizvoda.

Par razmišljanja o ovogodišnjoj 1. ligi u kojoj strani igrači tradicionalno imaju preveliku ulogu. Stvarno je odlično gledati jednog Andersona, ali da li je moguće da već godinama ne možemo napraviti jednu ekipu po uzoru na ovogodišnji Partizan, ekipu u kojoj glavnu riječ imaju domaći igrači uz pomoć pokojeg stranca na deficitnim pozicijama. Pitanje je da li se to uopće i želi, kada su mladu reprezentaciju povjerili jednom Darku Kunci.

Cibona je bez tri stranca u europskim razmjerima smiješna momčad, a u svakoj gustoj završnici stranci preuzimaju odlučujuće šuteve. Split bi bez ovogodišnjih stranaca glatko izgubio od Dubrovnika, dok su u “najkošarkaškijem gradu na svijetu” Zadru ove godine igrali samo samo fetivi Zadrani: Gečevski, Boisa, Johnson, Perić, Rančić, Macura, Dixon, Ivanov, Farmer, Sagadin, Aco Petrović. Trenutno najkvalitetniji Zadranin u klubu je najvjerojatnije 70-godišnji Pino Giergia. Jedini dobar primjer bi mogla biti momčad Zagreba, koja me podsjeća na momčad Zrinjevca devedesetih godina. Valjda neće odšteta za Tomića nestati negdje u upravi jednoga dana, a klub završiti kao Zrinjevac u žnj. ligi.

Što se tiče ove utakmice, tribine su bile tek solidno popunjene, sve je bila nekako uspavano. Na početku utakmice atmosfera darivanja i brige za bližnjega – Perić je dobio poklon od domaćina, dok je predsjednik mladeži HDZ Ivušić na VIP stolicama uz teren poklonio sok šefici Šuici.
    Počinje utakmica, trener inovator Kunce na klupi ostavlja Karača dok je za loptu skakao Prejean?!? Dubrovnik dobro ulazi u utakmicu sa par poena Prejeana, rezultat je 7:7. Zadar radi seriju 10:1, time out Dubrovnika. U nastavku opet dobra igra domaćina, s klupe ulazi Perić (ovaj put dobio prednost ispred Radića) koji odigrava par dobrih poteza i zarađuje pljesak publike. Karač pogađa tricu i smanjuje rezultat na 27:32, time out Zadra. Kraj 1. četvrtine, 29:32 za goste iz Zadra. Prejean je postigao 9 poena, najbolji u Zadru je bio Rančić, a najveći problem domaćinima su predstavljali Zadrovi skokovi u napadu.
    U drugoj četvrtini Šćepanović postiže tricu, rezultat je izjednačen, publika se probudila. U nastavku opet mnogobrojni skokovi Zadra u napadu, Gečevski u jednoj akciji dobija tehničku. I prije tehničke pogreške se par puta bunio, a ovaj put je i nakon tehničke pogreške prijetio sucu. Klasični balkanac usijane glave, i na par utakmica na TV je dobio tehničku zbog konstantnog prigovaranja, mogli su ga slobodno ovaj put poslati u svlačionicu na hlađenje do kraja utakmice. Perić postiže nove poene za -3 nakon još jednog lijepog prodora, kasnije krade loptu i polaže za -2 -šteta što nije zakucao u ovoj situaciji. Na tribinama već standardno skandiranje šačice osnovaca Darku Kunci. On se uvijek pravi da ne čuje (iako ne može sakriti smiješak na licu), pa im mahne kada mu počnu skandirati “Javi se, javi se…” Ovo mi je istovremeno i jadno i smiješno… Zadar po tko zna koji put skače u napadu i postiže koš, Dubrovniku bi odlično došao recimo bivši igrač Žorić koji iznenađujuće dobro igra u Zagreba. Pred sam kraj poluvremena sudac svira faul domaćinima, Kunce se buni, a sudac doslovno umire od smijeha na njegove molbe. Kraj poluvremena 45:50, odlično poluvrijeme Dubrovnika.
    U nastavku mnogo ozbiljniji Zadar, u minutu i 21 sekundu su već na 12 poena prednosti. Jedini koji je pružao otpor gostima u ovoj četvrtini je bio odlični Šćepanović. Crnogorac je stvarno pojačanje, izmislio je košarku za bivše bekove Dubrovnika Mišića, Glavinića, Bošnjaka.. U Zadru se istakao Tome Ružić sa preko 30 poena i 10ak skokova u napadu. Kraj 3. četvrtine 61:81 utakmica je već praktički riješena. Perić je nakon par odličnih poteza počeo praviti niz loših poteza, ali nije bio jedini u drugom poluvremenu. Prejean je većinu drugog poluvremena grijao klupu, zašto izgubiti 10 kad možeš 20 razlike. Jedino logično objašnjenje Prejeanove minutaže sam čuo na tribinama. Možda je Kunce uplatio hendikep na Zadar koji je iznosio 16,5 poena. Kraj utakmice, 81:101, očekivana pobjeda gostiju, pohvale Dubrovniku na odličnom prvom poluvremenu…