Kvalifikacije za Euro

Protivnici u kvalifikacijama

U srijedu, četvrtak i subotu Dubrovnik je bio domaćin kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2016.godine koje će se održati u Srbiji. Kako Hrvatska ima visoko mjesto u poretku država Europe, kao prvi nositelj u skupini dobila je protivnike koji su slabije rangirani: reprezentacije Slovačke, Turske i Armenije.

Prva dva dana Slovačka je pokazala da je najjači protivnik Hrvatskoj. U prvoj utakmici brzo su poveli protiv Armenije 4:0 i lagano utakmicu priveli kraju sa 7:1. U drugoj utakmici je to išlo dosta teže protiv Turske, no na kraju su ipak pobijedili sa 5:1 jer su dobro koristili greške Turske ekipe, a i slabiju fizičku pripremljenost. Slovaci u ekipi nemaju izrazito klasnih igrača koji rješavaju utakmice jedan na jedan, ali su izvrsno spremni i taktički su daleko iznad ove dvije preostale ekipe. Još uz to koriste veliki broj igrača tako da su u stanju igrat u visokom tempu.

Turska je izgubila od Hrvatske u prvoj utakmici sa 10:0, a protiv Slovačke su se bolje nosili, ali su izgubili sa 5:1. Turci u svojim redovima imaju nekoliko dobrih pojedinaca, pogotovo je atraktivan bio igrač s brojem 7 koji je i zabio taj jedini pogodak u prve dvije utakmice. No, njihova fizička sprema je upitna i svaki igrač ima oko 10tak kila viška tako da ih je ubio visoki tempo Hrvatske i Slovačke.

Armenija je najslabija reprezentacija po kvaliteti, dobro su fizički spremni, ali nisu mogli ostvariti puno više od tri uvjerljiva poraza. Najbolji dojam u toj ekipi na mene je ostavio golman, ali nije imao šansi da pomogne svojoj ekipi. Utakmicu protiv Turske koju su izgubili sa 7:3 nisam gledao.

Posjeta

Posjeta je na svim utakmicama bila iznimno dobra, to se prvenstveno odnosi na utakmice naše reprezentacije. U zadnjem susretu protiv Slovačke došli si u bubnjari i na toj utakmici je bila skoro popunjena cijela dvorana, oko tisuću ljudi. Podrška reprezentaciji je bila sjajna, pogotovo u momentu kad se Slovačka vratila u utakmicu.

Hrvatska

Na kvalifikacije je Hrvatska došla u jakom sastavu. Ovoj ekipi je nedostajao samo Capar. Stručni stožer na čelu sa izbornikom Matom Stankovićem se nije odlučio na dvanaestog igrača, već su u sastavu bila čak tri golmana.

Prateći reprezentaciju zadnjih par godina očito je kako je svake godine sve jača i jača. Na prvenstvu Europe u Hrvatskoj, naši su kao domaćini igrali polufinale. To je dosad najbolji rezultat. No, u polufinalu i u utakmici za treće mjesto nismo imali puno šansi protiv Rusije i Italije. Tad su protivnici bili dosta jači.

Već na sljedećem prvenstvu u Belgiji, vidio se veliki pomak u igri, doduše ne u rezultatu. U skupini se odigrala izvrsna utakmica koja je završili 3:3 protiv sjajne Španjolske, a u četvrt-finalu smo izgubili od Italije 3:2 u vrlo tijesnom meču gdje je Novak u zadnjem napadu pogodio vratnicu.

Na ovim kvalifikacijama se stječe dojam da nam je reprezentacija još više stasala i s pravom se očekuje da bi mogla napraviti neki sjajan rezultat na sljedećem velikom natjecanju.

U prve dvije utakmice izbornik Stanković je dao priliku svim igračima i na svakoj utakmici su priliku dobila dva golmana, tako su svi imali nastup na ovim kvalifikacijama. Ostvarene su dvije uvjerljive pobjede, 10:0 protiv Turske i 8:0 protiv Armenije. Obje utakmice su riješene već u prvom poluvremenu s rezultatom 6:0. Prvu petorku su na prvoj utakmici činili: Jukić, Jelovčić, Grcić, Suton i Marinović. Druge dvije je Novak počinjao umjesto Sutona. Po minutaži koju je kasnije imao Josip Suton čini mi se da se kod njega radi o nekoj ozljedi pa je manje igrao. Osim spomenutih igrača, većoj minutaži se mogu nadati Bajrušević, Matošević i Grbeša. Sa Caparom u ekipi, možda će Grbeša imati manje prilike.

Ostali su igrali dosta manje, Babić najviše od njih troje. Lijepu je minutažu imao i naš Dubrovčanin Đuraš, koji je zabio i jedan pogodak u prvoj utakmici. Imam dojam da je zadovoljio i da je izborio svoje mjesto. Kad god bi bio u igri, nije nam padala kvaliteta i igre i dobro se nadopunjuje i sudjeluje u igri. Prepoznaje sve taktičke elemente i iznenadilo bi me da ubuduće ne bude pozvan. Pandurović iz Osijeka je imao malo manju minutažu, ali se također vidjelo da se radi o kvalitetnom malonogometašu. Trenutno nam perspektiva reprezentacije izgleda sjajno.

Hrvatska – Slovačka 3:2

Zadnji dan, zadnja utakmica kvalifikacija je odlučivala tko će biti pobjednik skupine, a samim tim i ostvariti direktan plasman na Europsko prvenstvo, dok će drugoplasirani ići u dodatne kvalifikacije. Igrali su Hrvatska i Slovačka, ekipe koje su pokazale najviše. Bila je to sjajna utakmica, pravi užitak za gledanje. Svega je bilo na toj utakmici, raznih taktičkih elemenata.

Na početku utakmice, krenulo se standardnim igranjem i u tom odnosu snaga, Hrvatska je bila potpuno dominantna. Stalno su naši imali loptu u nogama, iako su Slovaci poput naših držali vrlo visok tempo igre, kvaliteta naših igrača je viša i uspijevaju držat loptu u posjedu usprkos jakog presinga. To je Slovacima problem, tako da su teško držali posjed lopte kod sebe. Igralo se stalno ispred gola Slovaka i nakon jednog od prekida lijepa akcija naših je ostavila Marinovića iskosa samog. Iako je golman dobro pokrio i skratio kut, Dario je pronašao rupu i zabio za 1:0. Cijeli turnir je pokazao o kojoj se klasi radi, pogotovo kod realizacije gdje uvijek ima sjajna rješenja.

Nakon što su naši poveli, Slovaci su reagirali ispravno i krenuli su u ranoj fazi utakmice igrat s golmanom-igračem. Tu je ulogu radio po meni njihov najbolji igrač, Tomaš Drahovsky. Imaju Slovaci lijepo razrađen sustav igre s golmanom, ali i naši su odlično pripremljeni na to. Kad god bi Slovaci zaokružili sistem da promijene mjesta, naši su istim načinom to pratili tako da su Slovaci teško stvarali prilike. Slovaci nisu stalno igrali s igračem-golmanom. Odlučivali bi se na to kad su imali prekid na protivničkoj polovici. Kad je lopta kretala od golmana ostavljali bi pravog golmana u igri. Hrvatska je i dalje bila bolji protivnik, dobro bi branili viška igrača Slovaka, a u trenucima kad bi preuzeli posjed bi i dalje dominirali. Do poluvremena su naši poveli 2:0. Opet iz prekida, Marinović je izveo jednu od uigranih akcija iz kornera, a Grcić je zabio s druge stative.

Drugo poluvrijeme Slovaci su krenuli na sve ili ništa. Igrali su sa igračem-golmanom kad god su imali priliku. Mijenjali bi po svih pet igrača, jednih pet je igralo igrača više u napadu, a drugih pet kad bi naši imali loptu i dosta su dobro i brzo to mijenjali. Iako bi zbog toga prošlo dosta vremena dok se oni promijene i odu izvest neki od prekida, najčešće aut, niti jedan se sudac nije odlučio da im to zamjeri i da ih požuruje izvest prekid što prije, kao što su to naši suci samovoljno radili na zadnjoj utakmici Skvera. Potpuna dominacija naših na utakmici je valjda sucima postala dosadna pa su odlučili malo začiniti utakmicu i kao što rade već godinama u velikom nogometu, krenuli su biti važan dio utakmice, važniji nego što u stvari jesu. Već u prvih osam minuta, naše su nakrcali s faulima. Imali smo pet faula i svaki sljedeći je prijetio da bude kazneni udarac sa 10 metara. Može se reći da je jedan prekršaj bio očit, još dva sumnjiva, a dva su čisto poklonili Slovacima. Da stvar bude još gora, jedan od težih prekršaja na Marinoviću kad je predriblao protivnika s lijeve strane nije uopće suđen. Tako da se slobodno može reći da su krenuli krojit utakmicu. Tako su Slovaci stekli dominaciju na terenu jer su se naši počeli bojati prekršaja. Slovaci su smanjili na 2:1 nakon što je Drahovsky pogodio prečku udarcem izvana, a odbijanac je u gol pretvorio Višvader jer se našao na pravom mjestu šest metara od gola, osam minuta prije kraja.

Dvije minute kasnije, Novak je oduzeo čisto loptu protivniku, a sudac mu je dosudio faul, što je bio ujedno i šesti faul. Dakle, Slovaci su dobili na poklon udarac sa 10 metara. Drahovsky je lijepo zabio za 2:2, nije ga omelo to što se Jukić vratio na gol iako je prvo bio izvan gola. U tom trenutku se stvorila i užarena atmosfera na tribinama koja je rezultirala jako podrškom našima. Utakmicu je u istoj minuti izjednačenja riješio Jelovčić, sjajnim driblingom na desnu nogu, riješio se Ricka i prekrasnim udarcem dovršio akciju.

Do kraja utakmicu vidjeli smo i taktičku varijantu s naše strane, gdje je Suton ušao umjesto Jukića, pa smo s igračem viša držali posjed da prođe što više vremena. Slovaci su samoj završnici mogli do izjednačenja, ali je Drahovsky promašio sjajnu priliku. Naši nisu imali puno prilika kaznit igru Slovaka s golmanom u polju, Novak je promašio svoj pokušaj, a probao je i Jukić tri puta s gola, ali bez završne preciznosti.

U ovoj odlučujućoj utakmici, Stanković je koristio samo Jukića na golu i osam igrača u polju. Uz njih očekujem da će još Capar nastupiti na prvenstvu Europe.

Zaključak

Ovo je bio jedan od najboljih sportskih događaja kojem se moglo prisustvovati u Dubrovniku u zadnje vrijeme. Hrvatska je pokazala najviše i zaslužila je direktan plasman na završnicu. Slovaci su iskoristili priliku što su suci natrpali naše s prekršajima u drugom poluvremenu i umalo iznenadili. Hoće li se plasirati na završnicu vidjet ćemo u dodatnim kvalifikacijama.

Jedina zamjerka ide na zaštitarsku službu koja je osiguravala ulaz u dvoranu. Znali su bespotrebno maltretirati ljude na ulazu u dvoranu pa i one koji su već ušli i odlazili u WC. Krajnje nepotrebno, na utakmicama se nije dogodio ni najmanji incident. Sve se odvijalo bez problema, a i ponašanje publike je bilo za najvišu ocjenu.