Partizan osigurao FINAL FOUR

SRIJEDA 1915    ZF Eger Partizan Belgrade     4:12
Suci: Gomez (ITA), Naumov (RUS). Delegat: Demey (FRA)
La televisione: diretta su Eurosport 2

Očekivao sam potpunu dominaciju Partizana u ovoj utakmici, ali ono što sam vidio i više je od toga.  Možda najbolje krenuti s podatkom koji uvijek puno govori o utakmici – igrač više Eger 0/13, a Partizan 4/6!!!
     Osim toga bio je po jedan peterac za svaku od ekipa i oba su zabili – Prlainović i Biroš, identično, golman desno – lopta lijevo.
     Strijelci na utakmici su slijedeći; 5 Vladimir Vujasinović,  2 Miloš Korolija,  2 Andrija Prlainović , 1 Nikola Rađen,  1 Duško Pijetlović,  1 Stefan Mitrović,
a za Eger – Péter Biros 2,  Kevin Graham 1,  Binder Szabolcs 1!

I već ova lista strijelaca pokazuje čije je ovo večer bilo – Vlado Vujasinović predvodio je ovaj kolektiv do velike pobjede. Teško je nekoga isticati u ovako izjednačenoj ekipi, koja igra tako uigrano da me podsjećaju na Kotor po tom pitanju, ali danas je Vlado Vujasinović bio najbolje pojedinac. Otvorio je utakmicu golom sa 8 metara u rašlje, i nakon toga lakoćom zabio još dva iz igrača više i još jedan iz igre, i završio prvu četvrtinu (2:5 op.a) sa svoja 4 gola!!! Peti gol zabio je u 3. četvrtini također s igračem više.
     Ali nisu samo golovi ono po čemu je bio dominantan – u dva navrata je u zadnjoj sekundi napada pucao s 10 metara i izborio korner i novi napad. Na svojoj bekovskoj poziciji bio je neprelazan. U napadu je podijelio nekoliko fenomenalnih proigravanja i pasova.

Nevjerojatna je lakoća i pokretljivost igrača Partizana u obrani – nebitno igraju li presing ili zonu… Kad su igrali presing sramotili su igrače Egera i “krali” im lopte bez faula, nabrojao sam preko 5 ukradenih lopti… a kada bi igrali zonu tjerali bi brzim iskakanjem igrače Egera na greške.

Posebno su upečatljive bile akcije Partizana s igračem više, 4 takve akcije odigrali su na stativu! A s druge strane, akcije Egera s igračem više najčešće su završavale i bez udaraca u gol. Ako su tako igrali s igračem više, jasno vam je kako je to izgledalo s jednakim brojem igrača u polju. Nisam brojao, ali možda i desetak ih je završilo bez udarca na gol.

Spomenuo je b/a u najavi prvu tekmu ovih protivnika u Eurointer ligi i da je Partizan tada otvorio s 8:1. Danas je sredinom 2 četvrtine stajalo 8:2. Redali su se “igrači više”, a Mitrović, Pijetlović, Prlainović i Vujasinović su u tom periodu realizirali svaku šansu. Na 8:2, Eger zabija 2 gola u nizu zaredom, a mađarska publika slavi kao da su osvojili Euroligu! Biroš s desnog vanjskog i Graham s desnog krila zabijaju igrača više. S tim rezultatom (8:4) otišlo se na poluvrijeme.

U drugom poluvremenu Partizan je majstorski umrtvio igru, više od 5 minuta se igralo bez golova, a onda Vujasinović zabija jednog igrača više, pa napad poslije Prlainović iz kontre postavlja 10:4. I to su bila jedina dva gola u 3 četvrtini.

Interesantno je da su sva 4 plivanja za loptu osvojili igrači Egera i to svako sa po 2 m prednosti. Kao da su im dali loptu svaki put igrači Partizana. Naravno, nakon što su ih sva 4 puta pričekali u obrani, nikakvog problema se nisu imali obraniti. Možda je to dio taktike bio, jer i statistički oko 80 % prvih napada nakon plivanja za loptu ostaje neiskorišteno.

Još 2 gola postignuta su u 4 četvrtini. Ali oba su posebna i interesantna. 11:4  postavio je Korolija s 2 – okrenuo je čuvara i zakucao loptu u gol. Gol kakav se ne viđa često, mene je podsjetio na mlađe kategorije kad centar ima 20 kg više od čuvara pa ga vrti kako hoće.

Za 12:4 gol se piše Rađenu, ali to je bio autogol kakav se također rijetko viđa. Rađen je htio dodati centru koji je držao poziciju na 5 metara od gola. U istom momentu je izletio golman Szecsi prema centru pokupiti loptu i jedan obrambeni koji se povukao u pomoć beku. Lopta je letjela prema centru, a obrambeni je prebacio svog golmana!

Partizan bolji u svim elementima vaterpola, za klasu su jaca momčad, i ovo je bila jednosmjerna utakmica od prve minute. Mislim da će Recco imati problema protiv ovakvog Partizana koji igra vrlo agresivno i dobro u obrani i mogao bi slično kao i Kotor prošle godine iznenaditi favorita iz Sorija.