Pobjeda protiv Australije na startu mini priprema

Australija – Hrvatska 9:13 (0:3)(0:5)(5:2)(4:3)
Bazen: Mladost na Savi; Suci:Begić, Gavrilović; Gledatelja: 80
Igrač više: Australija 1/5,Hrvatska 5/10
Australija: Dennerley, Campbell 1, Cotterill 3, Power, Gilchrist, Roach, Martin 2, Swift, Kayes 1, Howden 2, Miller, B. Edwards, Emery, L. Edwards, Clark
Trener: Fatović
Hrvatska: Pavić, Burić 1, Buljubašić 2, Lončar, Joković 1, Bukić, Muslim 2, Bušlje 1, Vukićević 2, Pavlović, Šetka 2, Obradović 2, Bijač, Krapić, Macan
Trener: Tucak
U prvoj postavi Hrvatske krenuli su Pavić, Joković, Muslim, Vukičević, Bušlje, Obradović i Pavlović. Prvi napad Australije prema očekivanjima pokretljiv, brzim dodavanjima stvara se višak na desnom krilu koje dobija loptu, ali udarac je previše iskosa što Pavić lako brani. Prvi igrač više na utakmici je također za Australiju, desna strana zavlači, lopta potom dolazi na lijevu stranu, udarac ne pogađa okvir gola. Već u sljedećem napadu prvi igrač više za Hrvatsku. Vukičević kreće odlučno s lijevog krila, pliva iza leđa centra, Australac ga ne prati pravodobno te ga povlači za isključenje. Akcija izrađena za Jokovića na desnoj strani čiji šut od prečke ide vani. Prvi gol na utakmici postiže Bušlje s lijevog vanjskog uz jednaku broj igrača u bazenu. Dva zamaha i precizan udarac u lijeve rašlje.
Australci su pokretljivi u napadu, ali bezopasni. Hrvatski bekovi bili su nadmoćni u odnosu na australske centre, a šutevi s vanjskih te pogotov krilnih pozicija nisu bili velika prijetnja Paviću.
Hrvatska dominacija u napadu bila je još očitija ulaskom Lončara. Bukić mu baca dobru loptu na dva metra, Australski branič je primoran na isključenje. Brz protok lopte, krila su razvukla australsku obranu, lopta dolazi do Jokovića koji zavlači prema plutači, prati ga Muslim na suprotnoj stativi kretanjem prema golu, dobija visoku loptu i zabija. Rijetko viđena akcija hrvatske reprezentacije.
Lončar je iznudio još jednog igrača više, poslije i peterac kojeg Šetka puca desno poluvisoko. Udarac je loš, ali isto tako i intervencija australskog vratara.
U drugoj četvrtini Australija kreće s zonskom obranom koja je neodlučna i spora u izlascima na hrvatske vanjske igrače. Prvi gol postiže Muslim udarcem s lijevog vanjskog u desnu mrežicu. Prvi igrač više je za Hrvatsku, gol postiže Buljubašić s desnog vanjskog. Iskok tijelom u lijevo i šut oko bloka u desnu stranu gola. Australski igrač više jednako kao i u prvoj četvrtini loš. Još jednom su se spetljali, šut pred kraja napada koji lagano brani Pavić. Australski golman koji je lošija karika reprezentacije prima još jedan gol s vanjske pozicije, ovaj put strijelac je Obradović. Jak šut vratar dodiruje, ali ga ne može zaustaviti. Sljedeći hrvatski gol je opet Obradovićev. Dobro izrađena akcija na igrača više, 3-3 napadačka formacija, lopta na prebačaj dolazi njemu, na desnog vanjskog te on pogađa lijeve rašlje. Preostala dva igrača više koje je Australija imala u ovoj četvrtini nisu iskorištena. Jednom snažan šut s vanjske pozicije, koji i nije bio ništa drugo osim toga, žabica koja se od prečke odbija vani. Drugi puta loša lopta na stativu, igrač je postavljen tako kao da i ne razmišlja o pogotku te mu je hrvatski braniči lako oduzimaju.
U trećoj četvrtini na gol staje Bijač, a na semaforu je uvjerljivih 8-0 za Hrvatsku. Nažalost po Bijača, staje i aganžman hrvatskih igrača u obrani osobito u izlascima na australske pucače. Do izražaja dolazi brzo plivanje australskih igrača te se skoro u svakom doplivavanju pred hrvatski gol stvara višak igrača. U prvom takvom doplivavanju desni vanjski s dva zamaha navlači Bijača baca oštru loptu na lijevo krilo koje pogađa Bijaču „kroz uši“. Sljedeći australski gol je sličan, samo su krila zamijenila uloge. Šut s desne strane napada u suprotnu stranu gola. Ta dva gola daju krila Australcima koji postižu gol i preciznim udarcem s vanjske pozicije te još jednom s desnog krila u doplivavanju kad hrvatski igrači zaostaju. Muslim nakratko zaustavlja golijadu jakim udarcem s vanjske pozicije na kraju napada za 10 – 4 Hrvatske. Kako je Bijač „ostavljen na streljani“ prima još jedan gol s vanjske pozicije australskog napada. Udarac se odbija od desne vratnice u gol. Na gol se vraća Pavić iako svi primljeni golovi idu na dušu ili sporom vraćanju hrvatskih igrača u obranu ili mlitavom angažmanu jednom kad se u nju vrate.
Četvrtu četvrtinu otvaraju Australci lijepim pokušajem loba. Lijevi vanjski igrač mahanjem navlači dva obrambena igrača, diže se na udarac, ali puca lob dijagonalu koja pogađa prečku. Pavić je već bio svladan. Uzvraća Šetka udarcem s vanjske pozcije, ali vratar ovaj put brani, novi je napad za Hrvatsku. Prvo isključenje u ovoj četvrtini je ujedno i peterac kojeg iznuđuje Krapić. Strijelac Vukičević. Igrača više iznuđuje i australski centar. Vrlo brz protok lopte, neviđen do tada od Australaca na ovoj utakmici, lopta dolazi na krilo, poluvisoko dodavanje na suprotnu stativu, igrač ostaje na trenutak sam i postiže gol. Obrazac australskog napada s brzim doplivavanjem i hrvatskim sporim vraćanjem se ponavlja još jednom. Ovaj put je igrač na desnoj strani napada prebrz za našu obranu. Da se Australci ne bi previše rezultatski približili spriječava Šetka žabicom s vanjske pozicije. Australci uzvračaju golom s dva metra. Buljubašić na beku je ostavljen sam velikom prostoru, ne radi prekršaj za izbačaj već prima gol. Iskupljuje se golom na igraču više kojeg iznuđuje Pavlović. Obradović mahanjem na desnom vanjskom navlači obranu, Buljubašić se dobro kreće na suprotnoj stativi i dobija pravovremenu loptu od Obradovića. Utakmica završava petercem za Australiju i s konačnih 9 – 13.
Od Australaca se očekivalo puno više od prikazanog. Tek su počeli igrati nakon 8-0 Hrvatske i kad je Hrvatska smanjila intezitet obrane. Do tada su njihovi napadi bili bezopasni sa šutevima koji nisu predstavljali prijetnju za vratara. U ono malo igrača više što su iznudili, osim spomenutog napada s brzim protokom lopte, nisu pokazali uigranost. Centar gotovo nevidljiv pored naših bekova. Krila dosta sudjeluju u igri, pokretljiva su, s te pozicije je lopta uglavnom i dolazila do centra ali prečesto se odlučuju na udarac u napadu s jednakim brojem igrača.
Hrvatska je bila odlična u obrani u prve dvije četvrtine i potpuno zaustavila Australce. Naši bekovi su držali centra a time i australsku vanjsku liniju daleko od gola. U ovakvoj utakmici s protivnikom koji nije bio baš kreativan i ubojit teško je izdvojiti neke pojedince. Možda Lončara koji bio nerješiva enigma za bekove, Obradovića koji je preuzeo dirigentsku palicu u odsustvu Sukna, standardo dobrog Burića i Vukičevića koji je pokretljiv u napadu i odlučan na šutu kad je to potrebno.
Utakmicu je obilježio i oproštaj od Miće Dušanovića koji odlazi u mirovinu. Tom prilikom osobno mu je uručen poklon od strane HVS-a u zahvalu za praćenje vaterpola.
Mate Čobrnić

Bravo Mate, prvi izvještaj nadam se od mnogih za danče.hr 😉 Jedina zamjerka što je 3 dana prošlo od utakmice 😉 Osim toga odličan prikaz utakmice. Vidim nije bilo Youngera u sastavu, a zanimljiva činjenica da je Luka Bukić isti dan u 18 igrao utakmicu Mladost – Mornar, pa u 20 Hrvatska – Australija. Biće da slučajno ne izgubi mjesto u sastavu