Đuho preživio nedjelju?!

Ivo Pavličević - izvor jug.hr

Uoči gostovanja Zvezde i Primorja u Gružu predsjednik Juga Pavličević izjavio je „Pred nama nije samo tjedan istine, već je pred nama istina ove sezone, dobit ćemo odgovor na pitanje jesmo li uspjeli ili ne, jesmo li uspjeli ostvariti ono za što smo se pripremali cijelu ovu sezonu. Očekujem kako ćemo biti pravi pogotovo u nedjelju protiv Primorja, to je daleko jača utakmica.“ Nije se čak moralo čitati previše između redaka, da bi u slučaju još jednog poraza od Primorja Đuho u nedjelju navečer bio bivši trener Juga. I što sad, nakon pobjede od 1 razlike, i uz ovakvu igru?

Kao prvo, kao i lani, kad su smijenili Fatovića, ponovit ću da sam protiv smjena trenera Juga tijekom sezone jer to jednostavno nije Jug. Ali aktualna uprava – s razlikom da je tada Goran Sukno bio direktor i član uže uprave – već je lani prekinula tu dobru tradiciju, pa im vjerujem ni ove godine ne bi to teško palo. Ponovit ću i to da je smjena trenera poraz Uprave i sportskog direktora, jer oni su ti koji su izabrali tog trenera. U prilici su pratiti treninge, vidjeti što se i kako radi, kako momčad diše, pričati s tim istim trenerom na svakdnevnoj bazi i donijeti zaključak jesu li neke stvari slučajnosti ili pravilo. Ali čak se ni ne treba biti blizu momčadi da se donese zaključak ako se neke stvari ponavljaju 6 mjeseci, a čak su se događale i lani.

Sjetimo se s kojim nastupom je Đuho prije nešto više od godine dana preuzeo klupu Juga:

„Treba podići ekipu jer rezultat je najlošiji, a ekipa je etiketirana kao najjača u povijesti. To ćemo pokazat u narednim utakmicama. Jug nema brzinu, koju je imao. Ne vjerujem da je samo odlazak Sandra Sukna razlog tome. To treba popravit. I drugi su treneri istaknuli da je Jug trom. Plus, igrač više nije bio dobar. Pokušat ću svojim iskustvom to popraviti.“

Vidimo da čak 14 mjeseci kasnije Jug igra još tromije, statičnije, kao nikad u posljednjih 10 i više godine. Također, igrač više je nikad lošiji u kontinuitetu, a momčad je još dosta jača u odnosu na lanjsku. Od igrača u polju otišli su Obradović i Sutić, a stigli su Ivović, Azevedo i Bošković. Dakle, Đuho nije uspio svojim iskustvom ne samo popraviti što je najavio, nego je sada situacija po tom pitanju još i lošija. Da ne spominjemo sada i Đuhove najave s početka sezone o osvajanju 4 trofeja.

Tu je još jedan velika zamjerka, nema prilike za mlade igrače, nitko od mlađih se ne razvija i Jug će kroz par godina ili kupiti još igrača sa strane ili pasti u prosječnost, ako se ovako nastavi. Sjetimo se da je kod Fatovića Goreta, tada 16-godišnjak, imao minutažu čak i u najvećim utakmicama. I to ne u „garbage“ vremenu; sjetimo se da je u utakmici protiv Pro Recca zabio prvi Jugov gol u utakmici, protiv Mladosti na Savi ušao u drugoj četvrtini itd… Danas od mlađih samo Macan može do klupe, ali nema niti njegovog napretka. Vjerujem da se i na treninzima osjeti to nepovjerenje trenera pa onda ni igrač, a posebno mladi, ne daje ono što bi mogao i trebao, ako i kad uopće i dobije priliku. Dolazi do stagniranja i propadanja, ako to stanje potraje duže vrijeme.

Gotovo ista stvar se događa i sa Pavom Markovićem koji više nije mlad, uskoro će napuniti 28 godina. Gledao sam ga na nekim „manjim“ ovosezonskim utakmicama i nije uopće teško primijetiti njegovu utučenost na klupi. Čak i u takvim utakmicama, kad Đuho manje više stalno pravi hokejaške izmjene (postava za postavu, eventualno jedan igrač ostaje u igri) on igra manje od ostalih. Prije 3 dana kontra Primorja igrao je samo na početku treće četvrtine par minuta. Jasno, da niti on nije motiviran kako bi to jedan igrač koji ima povjerenje trenera bio. I tako s nepunih 28 je „junior“ u odnosu na Karača i Vranješa koji su 8 godina stariji od njega. Ali izgleda da se Đuho vratio u svoj prvi mandat na klupi Juga kad su mu ta dva meni iznimno draga igrača bile vrlo važne uzdanice. Tako njih dvojica danas figuriraju kao igrači koji imaju minutažu poput Boškovića, tek nešto manju od Janovića. A objektivno, više nemaju tu moć.

Koliko sam upoznat već je bio kontaktiran trener koji je trebao zamijeniti Đuha da je Primorje slavilo još jednu pobjedu. I sad, nakon što se praktički nije ništa popravilo, kad je igra bila jednako loša kao i prije, možda još i statičnija, još bezidejnija, stigla je pobjeda. Ali, dojma sam da je Primorju trebala pobjeda, da nakon 2:4 na kraju treće ne bi dopustili te 3 kontre s kojima je Jug pobijedio. I kakav je Pavličević odgovor dobio na pitanje s početka teksta? Jesu li uspjeli ili ne? Je li skupa sa ostatkom Uprave nesvjestan gore navedenoga, ili samo nemaju hrabrosti povući potez koji su naumili? Prije sam za drugu opciju. Sad se, kao i svi navijači, samo mogu nadati da će Bošković proigrati – gore od ovog ne može; da će Ivović u budućim duelima s Primorjem uspjeti sam sebi iskreirati 4-5 udaraca sa 5-6 metara i pogoditi ih; da će pokoji centaršut na stativu proći; itd. S druge strane da će Obradović i ubuduće biti kao prije 3 dana, a manje kao u prve dvije utakmice; da će Vićanu još pokoja lopta proći kroz ruke, da će i Sukno bit samozatajan u napadu, da Garcija i Daniel Varga neće niti pogledati prema golu kao u nedjelju, itd… Pa sad svatko može procijeniti koji je scenarij realniji u idućim utakmicama ovih protivnika.