Hrvatska – Grčka 11:6

FINA WATERPOLO WORLD LEAGUE 2017
HRVATSKA – GRČKA 11:6 (1:1, 4:0, 2:2, 4:3)
Hrvatska: Bijač, Macan, Buljubašić 1, Lončar 1, Joković 1, Bukić 2, Fatović, Bušlje 1, Sukno 2, Krapić 1, Šetka, Garcia 2, Marcelić.
Grčka: Galanopoulos, Genidounias 2, Kapotsis, Chrysospathis, Fountoulis, Pontikeas, Tigkas, Delakas 1, Mourikis, Kolomvos, Gounas 2 (1), Vlachopoulos 1, Galanidis.
Tri mjeseca nakon najvažnije utakmice najvažnijeg natjecanja u reprezentativnom vaterpolu (i poraza od Srbije), Hrvatska je reprezentacija započela novi 4 godišnji ciklus pobjedom u najmanje važnom reprezentativnom natjecanju. Donekle pomlađena vrsta, bez Pavića, Burića i kronično ozlijeđenog Obradovića lakoćom je dobila totalno indisponirane Grke.
Grci su nas oduševili svojim nastupom na Europskom prvenstvu u Beogradu, s Olimpiakosom su dogurali do Finala Lige prvaka, a i u Riju također igrali dopadljiv vaterpolo i dogurali do ¼ finala, bili drugi u skupini i ispali od brončanih talijana, no večeras su bili u potpunosti neprepoznatljivi.
S druge strane Hrvatska je pokazala svoju snagu, jer je sa samo 5-6 ekstra klasa (Bušlje, Lončar, Joković, Sukno, Xavi, Bijač) od kojih neki ni nisu bili na razini svojih najboljih izdanja (Sukno, Bijač) lakoćom ostvarila pobjedu. Navedeno dovoljno govori o angažmanu Grka koji su u nekim trenucima djelovali kao da su došli na izlet. Fountoulisa nije bilo nigdje, a jedino su se Mourikis i Kolomvos donekle trudili te pokušavali održavati svoju ekipu u kakvom-takvom priključku.
I mi i grci smo počeli sa praktički najjačom sedmorkom (Bijač, Lončar, Joković, Bušlje, Sukno, Šetka i Xavi kod nas, odnosno Genidounias, Fountoulis, Delakas, Kolomvos, Gounas, Vlachopoulos i Galanidis), no prva četvrtina počela je u pravom ispitivanju snaga. U prvih 5-6 minuta vidjeli smo sve do jednoga statične napade sa obje strane te uglavnom neizrađene šuteve koji su nisu rezultirali pogotkom. U ovom periodu izdvojio bih jedno lijepo dodvanje Xavija za Krapića koje potonji ne zabija iz okreta (golman brani).
I nakon uspavanke na početku utkamice ipak krajem četvrtine dolazimo u vodstvo. Akcija sa igračem više (isključen Tigkas na Krapiću), te lijepo izvlačenje Bukića sa lijeve stative koji u bliži kut zabija povratnu loptu Jokovića dodanu sa desnog krila.
Ipak već u idućem napadu je 1:1; Krapić je ostao na beku čuvajući Mourikisa, što ovaj ne propušta i uspijeva izboriti isključenje. Nakon pozvanog time outa, Grci i zabijaju. Igraju vrlo brz i dinamičan napad (u jednom trenutku između dvije stative ulazi i jedan vanjski igrač, dok se onaj sa stative i izvlači van). U toj gužvi na 2 metra lopta dolazi na lijevo krilo gdje Gounas ipak nekako zabija u bliži kut (čini mi se da se odbilo od Jokovića).
Druga četvrtina koju su naši dobili 4:0 je odlučila pobjednika, te je nakon 5:1 na poluvremenu drugi dio utakmice bio samo odrađivanje formalnosti. Već prvi napad prekrasno posprema Xavi u suprotne rašlje – akcija sa igračem više (isključen Pontikeas na Lončaru) te lopta brzo kruži i na kraju čini mi se Sukno dodaje za Xavija koji nakon 2 cime zabija. S druge strane Fountuolisu u napadu s igračem više ispada lopta u cimanju na srednjem vanjskom, što naši iskorištavaju i brzo plivaju u kontranapad iz kojega povećavaju na 3:1. Ovdje je opet došla do izražaja ekstra klasa Sandra Sukna kojega je njegov čuvar pustio metar udaljenoga na doslovce 2 sekunde, a što Sandro ne propušta te zabija sa lijevog vanjskog u bliži kut.
Grci pak s druge strane nikako da se slože u napadu; prvo Vlachopoulos loše za centra, zatim u idućem napadu Delakas sa srednjeg vanjskog u blok. Ni u obrani im također ne ide, te opet rade istu grešku kao i kod gola od Sukna – ovaj put malo manji presing na Bušlji (Kolomvos na metar udaljenosti), te Bušlje ležerno sa desnog vanjskog zabija u suprotne rašlje za 4:1.
Napad nakon toga Gounas opucava plisku preko gola sa sr. vanjskog, a kod nas pak Krapić radi kontrafaul te Grcima ostaje još malo vremena u 1. poluvremenu za kakav takav priključak. No kada nisu iskoristili lijepu akciju sa igračem više (isključenje Fatovića) jer Kolomvos sa 2 metra visoko dodanu loptu opucava u stativu, a s druge strane Buljubašić zabija sa lijevog vanjskog iz polukontre na nepostavljenu obranu za 5:1, bilo je jasno da su Grci imaju manje šanse od prasca u Leskovcu.
Treća je četvrtina završila 2:2, no rezultat je samo privid neke neizvjesnosti; više je riječ o odrađivanju utakmice jer niti jednom grci nisu došli u priliku da ugroze naše vodstvo. Spomenimo najzanimljivije detalje:
– Delakas sa desnog krila pliska u bliži kut za 5:2 (loš ulazak u blok Fatovića)
– Prekrasan gol Krapića iz prijenosa – visoko dodanu loptu na 2 metra (dodavanje Jokovića) posprema iza leđa u bliži kut za 6:2
– Genidounias sa desnog vanjskog zabija preko Lončara u suprotni kut (i Lončar i Bijač mogli su bolje reagirati) za 6:3
– Lijepo izvlačenje Kolomvosa sa centra, no iz okreta pogađa stativu
– Maestralna krađa lopte Sukna u obrani – povlači se sa krila i u sekundi uzima loptu dodanu centru
– loš pokušaj loba Fountoulisa (preko gola)
– dvije obrane Galanopoulosa Sandru Suknu u dva naša napada za redom
– prekrasan gol Xavija koji sa desnog vanjskog na postavljenu obranu zabija u bliži kut za 7:3
Četvrta je četvrtina obilovala golovima; obrane su popustile jer je ionako već sve odavno bilo gotovo. Na kraju je završilo 4:3 u ovoj četvrtini, no Grci kao ni u 3. četvrtini nisu niti jednom bili blizu ikakvog iznenađenja. Od spomena vrijednih akcija/golova u ovoj četvrtini izdvojio bih:
– lijepi gol Genidouniasa sa desnog krila u suprotni kut nakon lošeg bloka Bukića
– naša akcija sa igračem više u kojoj Galanopoulos opet brani šut Suknu, no Bukić spašava loptu te dodaje za Joku koji sa 5 metara lijepo pogađa donji desni kut
– najljepši gol na utakmici (uz onaj prijenos Krapića) – Sukno je očito, usprkos lijepom golu u 2. četvrtini, procijenio da mu šut danas nije na uobičajenoj razini pa se odlučuje na lob sa lijevog krila te savršeno pogađa za 10:5
– odlična akcija Sukno-Xavi-Lončar te gol potonjega (pospremanje visoko dodane lopte na 2 metra) za 11:5
Sve u svemu, utakmica je na kraju ispala zabava za manje zahtjevne gledatelje te odrađivanje formalnosti. Rezultatskog naboja uopće nije bilo, i to ne samo zbog nevažnosti utakmice već i zbog lake pobjede naših. Pobjede koja je izborena na krilima na početku spomenutih 5-6 nositelja igre. Za nešto više potrebno im je pridodati još barem toliko igrača koji mogu odigrati na njihovoj razini.
Koliko god to b/a-u čudno zvučalo, Buljubašić se diže u formi i vidjet ćemo kako će ova sezona u kojoj je jedan od nositelja igre u Primorju utjecati na njegov daljnji razvoj. U svakom slučaju na njega se treba ozbiljno računati, posebice sada u odsustvu Burića i Obradovića.
Po meni bi trebalo forsirati Vukičevića kao i malog Fatovića za kojeg se vidi da ima potencijala. Neznam koja je situacija sa Pavom Markovićem, no odigrao je vrlo dobru sezonu u Jugu i trebalo bi se naći mjesta i za njega.
Spomenimo samo za kraj da, za razliku od nedavnih utakmica reprezentacije u Rijeci, ova nije odigrana na bazenu ”Kantrida” već na bazenu ”Zdravko Ćiro Kovačić”. Naravno, riječ je fizički o istom bazenu, jedina je razlika što bazen od ovog ljeta nosi ime legendarnog vaterpolo golmana, prvog vaterpolista sa područja ex Jugoslavije koji je dospio u International Swimming hall of fame u Fort Lauderdale na Floridi.
Ćiro je nastupao na 3 Olimpijade (1948, 1952 i 1956), osvojio 2 srebrne medalje na istima te na Olimpijadi u Sydneyu 1956 nosio i zastavu Jugoslavije na otvaranju igara.
Lani je dance.hr napisao ”In memoriam” za barba Ćiru povodom njegove smrti, u nastavku link za one koji nisu pročitali ili samo žele osvježiti sjećanje.
http://www.dance.hr/gostujuce-kolumne/2342-in-memoriam-zdravko-ciro-kovacic-1925-2015.html
Vanjski otvoreni bazen, Olimpijski bazen 2, od ovog ljeta nosi pak ime druge vaterpolo legende– Ivice Joba Kurtinija. Na ovaj simboličan i lijepi način Grad Rijeka se odužio svojim velikanima na svemu što su dali za ovaj kraj i ovaj prekrasan sport.