Kup Hrvatske – polufinale

Foto by Davor Lopin

Uvod

Pobjedom domaćina, Novo vrijeme protiv Splita, Skveru se otvorio put do finala. U prvom polufinalnom susretu Skver igra protiv drugoligaša Kijeva, a u drugom polufinalu domaćin Novo Vrijeme susreće se sa Nacionalom iz Zagreba. I u drugoj utakmici Skver igra bez Daničića i Jurića, te Tikvica nije ulazio u igru.

Skver – Kijevo 3:3 (2:1)

Skver je sjajno otvorio utakmicu. Već u prvoj akciji je bilo 1:0. Nakon samo šesnaest sekundi Đuraš je zabio s druge stative nakon dodavanja Cvjetkovića. Bila je to pozicijska greška obrane Kijevljana. Osim tog momenta na početku vidjeli smo dosta lošu igru Skvera cijelo poluvrijeme. Kijevljani su cijelo vrijeme imali više od igre, čak i bolji posjed. Nije se moglo prepoznati Skvera, a pogotovo ne stil igre koji voli trener Mavrović, a to je kontrola igre i posjed lopte.

U petoj minuti Kijevo je priprijetilo preko Palavre nakon što je ispao Rezo, no Primić je to obranio. Skver je umalo poveo 2:0 u šestoj minuti, lijepa akcija je dovela do Bevande koji je poslao oštru dijagonalu na drugu stativu, ali je Rezo zamalo zakasnio. Nakon toga gledali smo samo Kijevo. U osmoj minuti su stvorili opasnu akciju nakon odbijanca, ali srećom po Skver udarac je išao preko gola. U jedanaestoj minuti, Knežević je pobjegao Bevandi ali je pucao pored gola. Minutu kasnije, velika šansa za izjednačenje, ali Goreta je pucao preko gola. Još minutu iza toga došlo je do zasluženog izjednačenja, Primić je očekivao dodavanje skoro iz mrtvog kuta, ali je igrač Kijeva pogodio nebranjeni dio mreže. Primić je to loše procijenio ili ga je udarac iznenadio. Skver se vrlo brzo snašao, lijepo je jedan na jedan prošao Đuraš, uposlio samog Cvjetkovića koji iz blizine probija golmana za 2:1. U zadnjoj minuti prvog poluvremena, Knežević je stvorio lijepo još jednu priliku, ali nije bio precizan, dok je kontri Bevanda prošao i golmana, ali je pucao pored gola. Bila je to velika prilika za povećanje vodstva.

Drugo poluvrijeme se Skver refao, očito je Mavrović uspio podignuti ekipu i vidjeli smo puno bolje izdanje i prepoznatljivu igru Skvera. Ipak prvu šansu imao je Palavra nakon kontre, no nije pogodio. Minutu kasnije vidjeli smo opasan udarac Novoselca pored gola. U petoj minuti Bevanda je imao dobru priliku nakon solo prodora Cvjetkovića, ali je udarac špicom otišao pored gola. U istoj minuti Novoselac je pogodio prečku nakon što mu je lijepo petom ostavio loptu Bačić. U osmoj minuti smo vidjeli Bevandu da je napravio dribling u desnu stranu, što je dosta rijetko, pucao je opet pored gola. Skver je puno bolji u drugom poluvremenu. Nakon još jedne lijepe akcije, ovaj put od Rangotova, golman je obranio priliku Cvjetkovića. Iz kontre su Kijevljani zaprijetili udarcem preko gola. U desetoj minuti uigrana akcija iz kornera za Rangotova, no nije bio precizan. Puno bolju igru u drugom poluvremenu Skver je kapitalizirao preko Bevande koji je zabio udarcem sa 12 metara. Zaspao je golman Kijeva i primio je gol nisko u suprotni kut, to je trebao obraniti.

Nakon toga Skver je imao sve u svojim rukama i dogodilo se ono što valjda svaki trener najviše mrzi. Dvije velike pojedinačne greške su vratile Kijevo u utakmicu. Prvo je Novoselac pogriješio pa su gosti smanjili na 3:2. Ubrzo iza toga Kijevljani su igrali s igračem golmanom i stvorili su veliku priliku, ali su iz blizine pucali preko gola. Nije izgledalo da bi Kijevljani mogli opasno priprijetiti s golmanom, ali su zato uspjeli izjednačiti nakon velike greške Primića. Umjesto da ispuca loptu daleko od gola, pogriješio je u dodavanju, Palavra je kaznio to i izjednačio. Inače je igra nogom Primiću loša strana, šteta što se ne odlučuje na jednostavna rješenja. Do kraja utakmice smo vidjeli još priliku Novoselca, ali je golman obranio.

Krenuli su penali, Goreta je prvi zabio za Kijevo. Cvjetković je također bio siguran. Palavra je zatim pucao pored gola i to je poprilično falio gol. Đuraš je bio precizan, a Radić je iza toga pucao pored gola i Skver je uspio izboriti finale.

Drugo polufinale

Nacional je pobijedio domaćina sa 2:1. Dva srpska reprezentativca su kreirali prilike iz kojih su zabili svoja dva gola. Banek je zabio za 1:0 nakon lijepe akcije Kocića, a za 2:0 povisio je Surudžić, izvrsno se snašao na poziciji pivota i zabio iskosa. Domaćin je smanjio nakon Babića, sudac nije nasjeo na simuliranje prekršaja jednog od igrača Nacionala u stilu Ronalda i Neymara, što je rezultiralo laganom realizacijom. Probao je domaćin izjednačit, vršio pritisak, igrao s golmanom, ali bez nekog posebnog učinka, još su gosti promašili nekoliko puta prazan gol. Bila je to jako nervozna utakmica. Novo vrijeme očito igra jako teško protiv Nacionala, dok im Split puno više leži. Nisu uspjeli povezati konce igre, a gosti su to sve iskoristili i zasluženo dobili. Suci su se također uklopili u nervoznu utakmicu pa su tenzije bile visoke, kako među igračima, tako i između igrača i sudaca. Banek je u 35.minuti dobio drugi žuti karton, dosta je nejasno zašto je uopće dobio taj karton. No, tih dvije minute igranja s igračem više nije proizvelo neke prilike za domaćina. Oba golmana su branila jako dobro.

Suđenje

Suđenje je u polufinalu bilo vidljivo slabije nego u četvrtfinalu. Čudan kriterij dodjele kartona, puno suđenih faula gdje se radilo o očitoj simulaciji. Crveni karton Baneka za situaciju koja nije bila niti za sudit prekršaj, a s druge strane vidjeli smo brutalan start na Osredkaru, kad je očito nagažen ispred suca bez kartona. Slično utakmicama velikog nogometa, kriterij je bio izrazito nejasan.

Finale

U nedjelju je finale

18:00 : FC Nacional – MNK Square

Skver će morati odigrati puno bolje, ako želi imati šansu u finalu. Ako Luketin krene kao u polufinalu, bit će to teška prepreka. Bit će potrebno zaustaviti Novaka koji je sjajan u igri jedan na jedan. Trebat će ga čuvat igrač koji može branit njegove prodore. Nacional igra s klasičnim sidrunom, to Surudžić jako dobro igra. Osim njih dvoje, Kocić je sjajan igrač i jako opasan u prekidima. Morina i reprezentativac Grbeša su još tu. Bit će to težak zadatak za Skver, ali ne i nemoguć. Nedavno je u Zagrebu Skver iznenađujuće visoko porazio Nacionala sa čak 6:1, ali na toj utakmici nije bilo Novaka, Surudžića i Morine. Jurić je jako dobro odigrao tu utakmicu protiv Kocića.

Vidjet ćemo koliko će Skver uspjeti zadržati posjed lopte, jer bez toga će se teško dobit utakmicu. Ne vjerujem da će se finale moći dobiti igrajući na svojoj polovici. Jako puno će nedostajati Jurić koji ima kvalitetu igrat ovakve utakmice. Skver će trebati puno više od Rangotova nego na dosadašnjim utakmicama. Za Primića vjerujem da će biti na visini zadatka.