MNK Split Tommy – MNK Square 4:1

Uvod

U devetnaestom kolu Prve hrvatske malonogometne lige, Skver je gostovao u Splitu kod vodeće ekipe prvenstva. Skver hvata Novo Vrijeme na trećem mjestu i zaostaju za njima dva boda, tako da u slučaju poraza s liderom tri kola prije kraja razlika će se popeti na pet bodova. Domaćinu treba pobjeda jer ih je Nacional stigao na tablici nakon poraza u Makarskoj od 6:3 u prošlom kolu. Domaćin igra u kompletnom sastavu, dok Skveru nedostaju Daničić i Rezo.

Dominacija domaćina u prvom poluvremenu

Utakmica je krenula u potpunoj dominaciji domaćina, imali su ogroman posjed lopte, a kad bi Skver dobio posjed lopte jakim presingom bi ih stisnuli i tako smo vidjeli samo jednu ekipu na terenu. Brzo je to rezultiralo vodstvom domaćina. Franko Jelovčić je uglavnom igrao po desnoj strani i namještao se na svoju lijevu nogu, no većinu driblinga je ipak ostvarivao na desnu gdje ga se manje branilo. Slično akciji kad je za reprezentaciju zabio odlučujući pogodak protiv Slovačke, prošao je po desnoj strani u petoj minuti. Opet dobri Primić je uspio obraniti njegov udarac, ali se Brazilac Genario super snašao na odbijancu i zabio za 1:0. Ništa se nije promijenilo ni nakon gola, iako je Skver preko Vodopića uspio doći u šansu, ali je Jukić to obranio. Splićani su igrali jaki presing, a Skver nije imao rješenje za to. Najbolji igrač ove sezone u redovima Skvera, Tomislav Bevanda, opet nije uspio odigrati dobru utakmicu protiv Splita. Iako se dosta trudio, Splićani su dosta lako igrali protiv njega, u jednoj od tih situacija umjesto da izbije loptu pod presingom, u jedanaestoj minuti izgubio je loptu na devet metara od Jelovčića, koji je zatim zarolao Novoselca i prebacio Primića koji nije imao šansi. Nepotreban rizik Bevande umjesto da loptu izbaci u aut. Sličnim greškama Skver je izgubio od istog protivnika i u Dubrovniku.

Potpunu dominaciju domaćina promijenila je velika greška Brazilca u redovima domaćina. Jurić je osjetio da Brazilac ne pazi i presjekao mu je dodavanje u svojoj polovici, izašao je Jurić sam pred Jukića i lijepo realizirao priliku iako se Jukić stigao postaviti i lijepo je skratio kut. To kao da je zbunilo domaćina i Skver je zaigrao puno bolje. No rezultat je ostao 2:1 do poluvremena. Jednu dosta lijepu priliku Skvera spasio je sudac za domaćine. Opet Jurić, oduzeo je loptu Jelovčiću i krenuli su gosti dva na jedan u opasnu kontru, ali je sudac izmislio nepostojeći faul na Jelovčiću i spasio domaćine od dosta opasne situacije. Domaćin je imao lijepu priliku za 3:1 preko Grcića kojeg je zaboravio pokriti Bačić, ali je Primić to rutinski obranio.

Ravnopravnije drugo poluvrijeme

U drugom poluvremenu smo vidjeli puno bolje izdanje Skvera, dosta se lakše igralo protiv presinga Splita, ali je ipak domaćin imao više od igre. Nakon još jedne pogreške Bevande, Primić je u drugom minuti obranio šut Jelovčiću. Skver je imao lijepu priliku u četvrtoj minuti, u kontri je Bevanda dao lijepu loptu Novoselcu koji ju je pustio da ode u aut. Izgledalo je da je može stići, kao da je odustao jer nije dobio loptu u noge. Još jednu lijepu kontru je iskreirao Jurić u sedmoj minuti, ali je lijepu priliku potpuno zapetljao Đuraš. U devetoj minuti Split je imao veliku šansu, Genario je imao priliku iz blizine s lijeve strane, ali je netko to spasio s crte. Lopta se odbila do Fetiča na sedam metara, ali je njegov udarac otišao preko gola. U istoj minuti je Fetič još jednom probao izvana, ali je Primić to obranio. U desetoj minuti je Jelovčić još jednom prošao po desnoj strani, ali mu je Primić obranio. Split je u ovim minutama potpuno dominirao, Rangotov je morao spašavati još jednu opasnu situaciju nakon greške Bevande. U istoj desetoj minuti je Primić pokušao nešto što gosti nisu nikako očekivali. Nakon jakog presinga Primić nije imao nikog slobodnog i odlučio se sam s gola proći po sredini. Domaćini nisu očekivali da ima namjeru sam ići do gola pa su to prekasno shvatili. Nažalost njegov udarac sa devet metara je završio pored gola. Šteta, to bi bio jedan od najspektakularnijih poteza sezone. U jedanaestoj minuti, Novoselac je isprovocirao žuti karton Subotiću, to je bilo prestrogo od sudaca. Najbolji igrač Skvera na utakmicu, Jurić, pošao je u jednu solo kontru, ali je pucao pored gola. U četrnaestoj minuti drugog poluvremena riješena je utakmica. Još jedna nepotrebna pogreška ispred gola, Cvjetković nije uspio otkloniti opasnost, umjesto da loptu izbije u aut, ona je ostala kod Jelovčića koji kažnjava taj propust i lagano realizira lijepu situaciju za 3:1. Nakon toga poništen je gol Splita, ispravno zbog faula Grcića. Primić je obranio jednu priliku Grcića malo iza toga. Primić se ponovo istakao obranom Genariu nakon greške Bačića. Četiri minuta prije kraja Skver je uveo golmana, ali igralo se jako sporo s loptom, bez ikakve opasnosti po gol Splita. Skver nije uspijevao posložiti nikakvu akciju da zaprijeti pa se Bevanda odlučivao da proba solo akcijama. To nije bio problem za Splićane, prvi put su promašili okvir gola nakon što su oduzeli loptu, drugi put je Novoselac stigao obraniti udarac, a treći put je Grcić zabio za 4:1. Nakon toga Skver je odustao od igranja s golmanom i tako je završila utakmica.

Kako su igrali

Split je po imenima igrača najjača ekipa u Hrvatskoj. U svojim utakmicama dominiraju i protiv Nacionala pa nije čudno da su protiv Skvera to isto postigli. Obično se na takvim utakmicama vidi koliko koji igrač u stvari može. Definitivno najbolji Skverovac je bio Josip Jurić, iako dosta oscilira u svojim prezentacijama, ima u sebi mogućnosti igrati ovako jake utakmice. On je jedini uspijevao ravnopravno nositi se protiv igračke kvalitete domaćina. Golman Primić je evidentno u dobroj formi, nastavio je svoju seriju dobrih utakmica. U pravo vrijeme pred play-off. Od Bevande i Cvjetkovića se očekivali puno više. Oni bi svojom pojedinačnom kvalitetom morali pokazati više na ovakvim utakmicama, no to je ovaj put izostalo. Bevanda bi morao smanjiti rizik igrajući protiv Splita jer previše griješi i to je u obje utakmice koštalo s primljenim golovima. Rangotova i Novoselca se na ovoj utakmici nije ni vidjelo. Imam dojam da ih iduće godine nećemo gledati u dresu Skvera. Rangotov je puno pao u zadnje dvije utakmice. Đuraš nije puno pokazao, priliku su dobili Bačić i Vodopić, ali opet bez značajnijeg učinka da se nametnu.