Novo vrijeme palo sa 6:3

Uvod

Nakon dva domaća neuspjeha, protiv izvrsnog Nacionala u prvenstvu i ispadanja u kupu od Futsal Dinama, Skveru je trebala pobjeda protiv starih rivala, ekipe Novo vrijeme iz Makarske. To je još jedna dosta dobra ekipa s nekoliko dobrih pojedinaca, a i vodi ih izbornik reprezentacije Bosne i Hercegovine, a to znači da jako dobro pozna Tomislava Bevandu. Pošto Skver želi doigravanje za prvaka, pobjeda je zbog toga bila imperativ u ovom meču.

MNK Square – MNK Novo vrijeme  6:3

Gosti su došli na utakmicu sa samo šest igrača i sa dva golmana. To je ispao i problem jer teško je držati visok tempo s malim brojem igrača. I Makarani u svojim redovima imaju Brazilca Henrique Costa da Silva, što je postao trend gotovo pa svuda po Europi. Pokazao se Henrique kao jako dobar igrač, pogotovo defanzivno i uz Kazazića je bio najbolji pojedinac gostiju. Kod domaćina se u ekipu vratio Duje Rezo, oporavio se od ozljede, a i Gordan Duvančić je odradio kaznu zbog crvenog kartona.

Skver se dosta mučio u igri u prvom poluvremenu. Gosti su se pripremili igrati uglavnom obranu te što bolje braniti svoj gol i pokušat iznenaditi domaćina iz kontri i kapitalizirati eventualne greške. Turuk je odmah imao sjajnu obranu na jednu takvu situaciju, dok je s druge strane domaćin prijetio uglavnom iz prekida gdje je Bevanda u jednoj od tih situacija pogodio prečku. Gosti su poveli u desetoj minuti ubrzo nakon što su se odlučili igrati s igračem golmanom. Ideja im je bila da zadržavaju loptu s igračem više u polju. To je isprovociralo igrače domaćina da krenu u oduzimanje lopte što je stvorilo čistu šansu za Horvatha. Bevanda nije baš najbolje obrambeno reagirao i Buzov je pronašao samog Horvatha pred golom. Turuk je obranio tu čistu šansu, ali je Horvath dobio priliku za novi šut kojeg je obranio Đuraš, no u nastavku akcije Buzov je iskoristio treću šansu i doveo goste u vodstvo.

U drugom dijelu prvenstva Skver se dosta muči u igri. I dalje se dobro kruži i posjed lopte nije upitan, to se dobro radi, ali igrači ne djeluju opasno po gol pa se osim posjeda lopte ne pravi puno opasnosti. Još uz to, kapetan Cvjetković i Šamija su daleko od forme koju su imali u prvom dijelu prvenstva što ostavlja puno manje opcija u igri. Tako u biti sve na sebe preuzimaju Bevanda i Đuraš. Bez obzira na njihovu kvalitetu, to omogućava protivnicima da dosta lakše brane igru Skvera. No, na ovoj utakmici to je Skveru bilo dovoljno. Bevanda je jednu čistu jedan na jedan situaciju realizirao protiv Vukovića za izjednačenje. Iako je Vuković igrač koji jako malo sudjeluje u napadačkim akcijama, kiksao je na ovoj utakmicu u puno obrambenih situacija. Još se Kazazić loše postavio pa je spriječio svom vrataru da vidi loptu i Skver je izjednačio. Gosti su ponovo poveli nakon kaznenog udarca koji je skrivio Duvančić. Izgledalo je da je kontakt bio slab, ali je Buzov dobro to uveličao i bacio se, a sudac je odlučio da se radi o kaznenom udarcu. Buzov je bio siguran. U zadnjim sekundama prvog poluvremena domaćin je izjednačio preko Marka Kuraje koji se našao na pravom mjestu i pospremio odbijanac u gol. Prethodno je Đuraš lagano izbacio opet Vukovića i stvorio šansu.

Gosti su fizički pali u drugom poluvremenu i Skver je potpuno izdominirao do kraja. Prvo je Duvančić lijepim kretanjem primio loptu od Đuraša pred golom i realizirao tu situaciju. Zatim je još jednom Bevanda zabio iz solo akcije svojom ljevicom izvana. Do kraja su još jednom zabili Đuraš i Bevanda.

Suđenje

Osim kaznenog udarca za koji je teško reći da je greška, prije da je dobra odluka, suci su imali dosta nesigurnosti u svojim odlukama, ali nisu bitno utjecali na utakmicu.

Nacional – Split Tommy 6:3

U ovom kolu u Zagrebu su se susrele dvije vodeće ekipe u prvenstvu i ujedno dvije naše najjače momčadi. Nacionala smo gledali nedavno u Dubrovniku gdje su pokazali svoju iznimnu kvalitetu, a Split je također pun izvrsnih pojedinaca poput Nacionala. Posebno je bilo zanimljivo vidjeti kako će debitirati novi Brazilac u ekipi Split Tommyja, Neto. To je vjerojatno najjače strano pojačanje koje je ikad došlo igrat u našu ligu. Zanimljivo je da su se gosti odlučili da na gol stave Stojkića, ispred reprezentativnog golmana Jukića. Na golu Nacionala je bio Luketin. Nacional je poveo odmah iz prvog napada, Osredkar je prošao sam po sredini terena, odlučio se na udarac sa desetak metara i lopta je iznenađujuće završila u golu. Vjerojatno je i Stojkić malo zaspao. Puno je bolji bio Nacional na početku utakmice, puno su bili brži dok su gosti djelovali usporeno i statično. Split je počeo puno bolje izgledati kad je u igru ušao Neto i otad su preuzeli laganu inicijativu. Jelovčić je izjednačio na 1:1 nakon velike pojedinačne obrambene pogreške Osredkara koji je jednu dugu loptu krivo procijenio i dozvolio Jelovčiću da ga lako pređe i ostane sam ispred Luketina i lako to realizira. Nije Split stvarao puno opasnosti pred golom domaćina, dok je Nacional bio puno konkretniji, ali je Stojkić dobro branio. Luketin je osim tog gola gdje nije imao puno šansi skoro bio bez posla. Nacional je do kraja poluvremena vodio sa 2:1 zbog ogromne greške još jednog Brazilca, Davija. Igrao je nepotrebno rukom u kaznenom prostoru, a kazneni udarac je realizirao Novak. Još kod gostovanja u Dubrovniku u prvom dijelu prvenstva se dalo primijetiti da je taj Davi dosta sumnjivo pojačanje za Split Tommy i opet ih je koštao rezultata. Nacional je zasluženo vodio s 2:1, ali je Split mogao parirati domaćinu bez problema dok je Neto bio u igri, jedino što se nisu stvarale ozbiljnije situacije pred golom.

Na poluvremenu je Luketin zamijenjen, izgleda da se ozlijedio i nije mogao nastavit utakmicu. Utakmica je takoreći riješena na početku drugom poluvremena. Veliku grešku je napravio Suton, oduzeo mu je loptu Osredkar, nije uspio realizirati tu situaciju, ali je Čujec zabio odbijanac. Još je Suton zabio i autogol za 4:1, doduše dosta nesretno jer je pokušao spasit kontru domaćina. Do kraja utakmice je palo još golova, ali je Nacional dosta dobro držao sve pod kontrolom.

Nacional trenutno djeluje bolja ekipa, igraju puno brže i Split se nije dobro nosio na ovoj utakmici. Nacional je jako puno dobio s Čujecom i djeluju izvrsno. Kod Splita već u prvoj utakmici Neto je pokazao da se radi o sjajnom igraču i očekuje se da će bit sve bolji kako bude igrao više utakmica.

U utorak u idućem kolu, Skver gostuje baš protiv Splita. Bit će to teško gostovanje u trenucima kad je Skveru svaki bod bitan. Split će biti gladan pobjede nakon teškog poraza od Nacionala. Vjerujem da Skver ima šansi na ovoj utakmici, stil igre Splita je puno sporiji od Nacionala i mislim da će Skver to moći parirati. Odlučit će koliko će se dobro parirati ključnim igračima Splita. Tu prvenstveno mislim na Jelovčića, ako Skver uspije odigrati protiv njega i limitirati njegov učinak, vjerujem da je iznenađenje moguće. Gotovo sigurno će Neto voditi cijelu igru Splita, ali treba iskoristiti momente kad u igri bude Davi i potencirat da se Đuraš nalazi u igri jedan na jedan protiv njega. To bi prije rekao i za Šamiju, ali trenutno nije baš i fizičkoj spremi da bi mogao to odradit kvalitetno.