Potopljena i preplivana Grčka

Hrvatska se vratila na pobjednički put i danas je pobjedila Grčku 20:12 i očekuje nas još jedna utakmica, ona za peto mjesto protiv Španjolske. Agresivni presing na loptu i nevjerojatan broj kontri i polukontri, ono je što je obilježilo ovu utakmicu.

Izbornik Kobešćak najavio je da igračima neće nedostajati želje i za preostale dvije utakmice nakon poraza od Srbije. I kroz ove utakmice može se individalno i momčadski napredovati i to je danas i pokazano. Ozbiljno, agresivno i maksimalno od početka utakmice. Grci su nas, doduše ne ova generacija nego dvije stariji, ponozili u zadnja dva susreta u ovom uzrastu. Danas je bilo obratno, drugo poluvrijeme izgledalo je kao da igramo protiv npr. Argentine, a ne Grčke.

Poveli su Grci 1:0, probio je netko s lijevog krila Jurišića kroz ruke. Danas je on bio na golu negdje do pred kraj druge četvrtine. Zabili smo 4 gola na brzinu, Žuvela, Penava dva i Stahor i primorali grčkog izbornika da odmah pozove time out. 3 od 4 ta gola bili su iz tranzicije. I do kraja utakmice nastavili u tom stilu. Imali smo nevjerojatnih 20ak kontri i polukontri. Već u prvoj četvrtini 5.

Grci su se malo stabilizirali, odnosno mi smo radili neke greške u obrani kad bi se vratili iz presinga u zonu. Čak 3 puta smo ispali na lijevoj strani i nepotrebno ostavljali samog igrača na lijevom krilu na zoni. Kasnije, smo i taj segment igre stabilizirali i tada je i krenula rapsodija.

Vodili smo 4:1, 6:3 i 7:5, ali Grci su uz ta tri gola zabili dva puta s igračem više, koji put i izvana na zonu, te par puta iz kontri. Njihove kontre su isključivo išle nakon naših kontrafaulova ili izgubljenih lopti na vanjskoj poziciji. Tako da su došli u egal, čak su i poveli 8:10. Na odmor se otišlo s 9:10.

Na početku treće četvrtine zabili su i treći put igrača više i poveli 9:11. Ali do kraja utakmice zabili su još samo jedan, a pribili čak 11 golova. Najljepši gol na utakmici zabio je Marko Žuvela za 10:11. Ušao je kao drugi sidrun, dobio loptu od Tomasovića na drugoj stativi. Išo se okrenuti prema sredini, na lijevo rame, i sigurno bi zaradio igrača više, ali je osjetio da bek krivo stoji okrenuo se na suprotnu stranu, što je za dešnjaka puno teže, oko desnog ramena, s loptom u ruci i zabio. Slijedilo je nekoliko kontri, čak i jedna 5 na 3 koju je Babić realizirao. Grci su bili izgubljeni u napadu, driblali bi igrača koji ga napada s rukama gore, na loptu. S naše klupe se i čulo „Neka te dribla“, jer kad bi Grk prošao tog prvog čuvara, odnosno on bi mu bio neposredno iza njega, kada bi se približio formaciji, na njega bi skočio jedan ili nekad i još dva naša igrača koji bi mu oduzeli loptu. I u prvom dijelu utakmice, smo često tako bočno odlilno pomagali na taki presing i kad ne bi protivnik bio ispred, pa bi suci „kurvanjski“ sudili faul igrača u presingu tek kad bi naš drugi igrač došao do njih. Ili je faul odmah, ili nije nikako. Nikako ne može bit u tom trenutku.

Najučinkovitiji je u početku dok su Grci bili još u utakmici bio Jerko Penava. Zabio je 4 od naših 8 golova. Kasnije je dodoao još jednoga. Žuvela je zabio četiri, nekoliko puta zaradio igrača više i imao i par dobrih asistencija. Brubnjak također 4 gola. Ali uz iznimku ta tri ispadanja u obrani, u zoni na lijevoj strani,  tih nekoliko upitnih izgubljenh loptu u napadu ili kontrafaulova, svi igrači su bili vrlo dobri ili odlični. Igra baš onakva kakvu je izbornik najavio, agresivna obrana s visokoim presingom, uz iznimno brzu tranziciju.

Utakmicu smo kratko prokomentirali s Markom Žuvelom.

Nakon jučerašnjeg poraza, vratili ste se na pobjednički put. Danas ste odigrali odlično, posebice po pitanju tranzicije, prestao sam brojati kontre na 20?

Jest, svi su igrači više digli psihički nego fizički što se tiče utakmice jer nas je ona jučerasnja utakmica užasno fizički iscrpila te nije bilo puno vremena za oporavak. A kontre su nam išle, isto kao protiv svakog protivnika na ovom turniru. To je forte naše igre bio na ovom turniru.

Danas ste od početka igrali visoki presing, bilo je jedino malo problema u prvom dijelu utakmice u povratku u zonu pa smo primili 3 identična gola na zonu s lijevog krila?

Dogovor je bio presing pa povratak nazad te kad smo ulazili između prerano smo izljetali na igrače i ostavljali višak Grcima na lijevoj strani što nas je koštalo u početku utakmice. No u drugom djelu utakmice to smo popravili što se vidilo na rezultatu.

I u prijašnjim utakmicama, a i danas ulazio si dosta na poziciju sidruna, može li se reći da si dodao još jedan odlični segment u svojoj igri. Plus danas fenomenalan gol s te pozicije?

Ulazak na centra je bio dogovor i dio koji smo vježbali na pripremama. Nisam bio ja jedini igrač koji je bio zadužen za ulazak na dva, ali evo kad god sam osjetio da imam snage i da mogu uć, sam ušao. A današnji gol je nešto drugačije jer inače sam išao po izbačaj, no Tomasović mi je odlično dodao loptu i odlučio sam ići na realizaciju i eto ispalo je kako je ispalo haha.

Grci su jak protivnik, očekivali smo ih u polufinalu. Na kraju su se danas raspali, u zadnjoj četvrtini. Koliko ovakve utakmice dobro dođu za vas kao igrače?

Grci su dobra ekipa no to nije ni približno ekipi koja je bila za ’99 u Kuvajtu. Da, oni su se raspali u zadnjoj četvrtini, ali to je više zbog naše obrane kad smo se posložili i pokrili im lijevu stranu oni nisu imali vise rješenja. To sve govori činjenica da smo primili 2 gola u drugom poluvremenu. Mislim, ovakve utakmice nisu ni približno kao polufinale i finale za kojim ostaje žal sigurno, ali nakon svake pobjede se uvijek dobro osjećaš te je uvijek dobro pobijedit. Evo čisto da spomenem Talijane koji su ušli sad u finale koji su u grupi od nas izgubili te igrali neriješno s Rusima i eto završili su u finalu, al eto šta je tu je.

Bilo bi lijepo zavrsiti SP s omjerom 6:1, sutra nas očekuju Španjolci. Još jedan zahtjevan protivnik?

Sigurno jedan zahtjevan protivnik koji su odigrali remi sa Srbijom u grupi. Imaju odličnog golmana koji im je najbolji igrač, te drži njihovu cijelu obranu u rukama. S igračima nisam bas nešto upoznat ali gledajuci utakmice svi igrači daju sličan doprinos. Možda jedino bi istaknuo broj 2, no nevidim nijednog igrača na kojeg bi se trebalo posebno obratit pozornost osim tog golmana. Sutra ćemo dati sve od sebe i psihički i fizički da završimo na 5. mjestu sa samo jednom izgubljenom utakmicom.

Spomenuo je već Žuvela da je Italija ušla u finale. I ne samo da su u grupi imali poraz i neriješeno i pobjede samo protiv Uzbekistana i Argentine, nego su i četvrtfinale protiv Španjolske i polufinale protiv Crne Gore, obje utakmice prošli dalje nakon raspucavanja peteraca. U finalu ih očekuje Srbija koja je početni zaostatak 0:2 i 1:3 protiv Mađarske okrenula u 5:3 i do kraja su kontrolirali i igru i rezultat.

Razigravanje 5-8 mjesto

Hrvatska – Grčka            20:12 (6:4, 3:6, 4:1, 7:1)

Hrvatska: Roko Pavić, Noa Burburan 1, Petar Čondić Kadmenović 1, Roko Akrap 2, Karlo Babić 1, Luka Stahor 1, Marin Tomasović 1, Duje Akrap, Jerko Penava 5(1), Tin Brubnjak 4(1), Marko Žuvela 4, Ivan Vukojević, Ivan Jurišić. Izbornik: Vjekoslav Kobešćak. Pomoćnici: Hrvoje Koljanin, Jure Marelja i Goran Obradović.