Hrvatski put u Parizu
Hrvatska u ove Olimpijske igre ulazi u ulozi favorita i natjecanje otvara protiv Crne Gore u nedjelju 28.07. pa dalje svaka dva dana. Dvije su grupe po 6 reprezentacija i nakon 5 kola slijedi četvrtfinale.
Sastav
golmani: Marko Bijač (3), Toni Popadić (1)
sidruni: Luka Lončar (3), Josip Vrlić (3*)
bekovi: Matijas Biljaka (1), Rino Burić (1)
lijeva strana: Luka Bukić (3), Loren Fatović (2), Ante Vukičević (2), Jerko Marinić-Kragić (1)
desna strana: Maro Joković (5), Konstantin Harkov (1), Marko Žuvela (1)
Izbornik: Ivica Tucak (3)
– u zagrada broj Igara na kojima sudjeluje uključujući Pariz
Čak 6 debitanata na Olimpijskim igrama. Zanimljivo da Marinić Kragić debitira tek s 33 godine, a najmlađi debitant je Žuvela s 22. Vrlić je jedne Igre odigrao kao Brazilac, dok je Harkov prošle propustio jer je njegova Rusija promašila peterac za pobjedu, točnije Popadić je obranio.
Hrvatska nastupa u grupi A i raspored utakmica je slijedeći:
Od 2012. i Londona sustav natjecanja je isti; dvije grupe po šest reprezentacija i najbolje četiri idu u četvrtfinale. Blago rečeno taj način gdje iz grupe od 6 čak 4 prolaze dalje nije najsretniji. Vidjeli smo na prethodnim olimpijadama da se besramno kalkulira, da se namjerno gube utakmice što je nedopustivo. Pokušavaju se pogoditi bolji protivnici iz druge grupe.
Hrvatska otvara Olimpijske igre protiv Crne Gore. Na papiru, a i po ukupnim rezultatima, to je značajno lošija momčad. Ali od 2020. naš omjer protiv njih je negativan; 2:4 (računajući samo žive utakmice na ozbiljnim natjecanjima). Sve su to bile neizvjesne utakmice osim jedne, naša pobjeda 13:8 u grupi na prošloj Olimpijadi. Momčad je to koja igra sličan vaterpolo našem, sa snažnim sidrunima. Ukropina je suspendiran zbog dopinga. Puno toga kod njih ovisi o Tešanoviću i njegovoj uigranosti s obranom. Također, nikako da se momčad do kraja isprofilira, da se pronađu vođe momčadi, pa bar po segmentima igre.
Slijede nam Talijani koji su po svemu puno jači protivnik, ali nam očito puno bolje odgovaraju. U zadnje vrijeme ih redovito pobjeđujemo. Igramo puno prijateljskih utakmica, sastajali smo se i u svjetskoj ligi, ali gledajući samo 3 najveća natjecanja Talijani su nas zadnji put pobijedili prije ravno 10 godina u četvrtfinalu Europskog prvenstva. Gledajući neko recentno razdoblje omjer je 2:0; finale SP-a ove godine i polufinale EP-a 2022. Imamo i još dvije pobjede ako bi se vratili na 2017. i 2018.godinu. Momčad je uzdrmana događanjima u Pro Reccu, što će možda i dodatno homogenizirati. Njihova igra se svakako ne bazira na sidrunima jer su tu među lošijim ekipama, ali recimo Di Fulvio na razno razne načine zaradi što peterca što isključenja protivnika čak 17 na prošlom SP-u. Condemi mu se priključio s 12, Di Somma 8. Sidruni kako god da jesu i oni će donijet pokoje. Inače Tommaso Gianazza 22 godišnji sidrun Brescie je jedan od ukupno samo dva igrača koji još nikad nisu igrali na nekom velikom natjecanju (drugi je Rumunj Sebastian Oltean).
Rumunji su veliki autsider u ovoj grupi. Njihov plasman je naznaka povratka u taj nivo vaterpola gdje su ispod ovih najjačih reprezentacija, i vrebaju bi li nekoga iznenadili. Međutim, tek su krenuli na taj put i još nije došlo vrijeme. Nitko si ne može priuštiti poraz protiv njih, osim ako opet u zadnjem kolu ne bude kakvih marifetluka.
Grčka nam je četvrti protivnik i u zadnje 2 godine odigrali smo 4 utakmice. Čak dvije su završile neriješeno (što više nije opcija obzirom da se i u grupnoj fazi traži pobjednik nakon peteraca) i obje momčadi imaju po jednu pobjedu. Propuštali su neki igrači određena natjecanja, Vlachopoulos zbog obiteljskih razloga, Fountoulis i Zerdevas zbog ozljeda, ali sada su svi tu i brane srebro. Momčad je sada još bolja nego u Tokiju. Ključno je kako će Zerdevas braniti, a da će Vlachopoulos i Genidounas biti vođe to je već postavljeno kroz protekli period i to je za njih jako dobra stvar. Zerdevas je upitan jer je u klubu već nekoliko godina rezerva, doduše Bijaču.
I za kraj grupne faze očekuje nas SAD. Oni nas nisu pobijedili od Olimpijskih igara u Pekingu 2008. Većinom smo i igrali prijateljske utakmice poput one prije koji dan u Šibeniku ili u svjetskoj ligi. Sjećamo se samo jedne natjecateljski bitne utakmice, u grupi na SP-u 2019 u Gwangjau kada smo ih rastavili na proste faktore, 17:7. Oni će u segmentima utakmice sigurno biti potpuno ravnopravan, čak i bolji suparnik. Ključno za njih koliko će to trajati. Ako produže na cijelu utakmicu onda će sigurno bit potpuno ravnopravan protivnik sa svima. Imaju momčad koja može držati visoki ritam cijelu utakmicu i na taj način radit prednost. Također, skoro pa im je nebitno ko je u igri, svi mogu preuzeti uloge koje su im postavljene. Samo su Hallock kao najbolji sidrun današnjice i Irving nezamjenjivi.